Monroe WR Cole Pruett voted the WaFd Bank Washington High School Athlete of the Week

Congratulations to Monroe wide receiver Cole Pruett for being voted SBLive’s WaFd Bank Washington High School Athlete of the Week for Nov. 1-7!

The four-time program record-breaker caught 14 passes for 160 receiving yards and a couple touchdowns in a loss to Lakes.

Pruett received 33.48% of the vote, beating out Sumner’s Eric Buck who finished second with 29.89%. Freeman’s Boen Phelps finished third with 20.98% and O’Dea’s Khalil Holiday finished fourth with 3.83%. There were over 83,000 votes tallied this week! 

Here are the other athletes who were nominated for the week of Nov. 1-7:

Isaac Teeples, Kamiakin Boys Cross Country

Teeples repeated as state champion by winning the 4A boys cross country individual state title with a time of 14:57.80. 

Ella Borsheim, Bellarmine Prep Girls Cross Country

The Washington commit won her second 4A state title with a time of 17:51.00.

Will Schneider, Bishop Blanchet Boys Cross Country

Schneider won the 3A boys cross country individual state title with a time of 15:17.0.

Parker Barrysmith, Eastlake (4A)

Tossed five touchdown passes on 184 total yards in the air to help the 4A KingCo champ Wolves beat Curtis 49-14.

Jason Brown, O’Dea (3A)

Rushed for 226 yards and four touchdowns in a 48-8 win over Auburn.

Eric Buck, Sumner (4A)

Rushed for 154 yards and four touchdowns in a 59-21 win over Tahoma.

Ryder Bumgarner, Stanwood (3A)

Upset alert – he rushed for 279 of Stanwood’s 431 yards and an interception in a road win over Lincoln.

Judah Calixte, Kelso (3A)

Took 14 rushes for 123 yards and two touchdowns in a state playoff berth-clinching win over Auburn Riverside.

Dylan Carson, Marysville-Pilchuck (3A)

Rushed for 156 yards and four touchdowns in a 62-28 win over Bishop Blanchet to clinch a 3A playoff berth.

Josh Collie, Spanaway Lake (3A)

Rushed for three touchdowns in the first half of a 41-6 win over Liberty of Issaquah.

Avery Ellis, Royal (1A)

Racked up 132 rushing yards and three touchdowns in a 55-0 win over Naches Valley.

Will Floyd, Seattle Prep (3A)

Caught six passes for 124 yards, including a tipped catch to convert a first down on 3rd and 37.

Devon Foreman, Kennedy Catholic (4A)

Ninth-grader strung together 19 of 30 passes for 331 yards and three touchdowns in a 43-42 state preliminary loss to North Creek.

Donte Grant, Puyallup (4A)

Returned two interceptions 68 yards for touchdown in a 35-14 road win at Mount Si in the 4A state preliminary round.

Austin Harnetiaux, Seattle Prep (3A)

Returned a line-drive punt 38 yards for touchdown, rushed in a one-yard second-half touchdown and flew around the field at linebacker in a 38-27 win over Mountain View.

Khalil Holiday, O’Dea (3A)

Racked up 166 yards and two touchdowns in a 48-8 win over Auburn to clinch 3A berth, and later the 3-seed.

Landon Johnson, Bellevue (3A)

Logged 15 tackles — one for loss — in a 42-0 win over Southridge.

Donovan Lowe, Kennedy Catholic (4A)

Carried the ball 28 times for 193 yards and three touchdown in a nail-biting 43-42 state preliminary loss to North Creek.

Ambrose Marsh, Eastside Catholic (3A)

Returned two blocked punts for touchdown in a 42-0 win over Juanita to clinch a 3A state berth and the 2-seed.

Gabe Martin, Skyview (4A)

Took 18 rushes for 188 yards, including a 67-yard touchdown run against Kamiak.

Kennedy McGill, North Creek (4A)

Completed 23 for 34 pass attempts for 253 yards and three touchdowns in the air, 169 yards and two touchdowns on the ground and a game-winning touchdown heave and two-point conversion to beat Kennedy Catholic 43-42 in the final seconds.

Ryan McKenna, Gonzaga Prep (4A)

Rushed 18 times for 131 yards and an 80-yard touchdown and completed 6 of 8 passes for 132 yards and two touchdowns and an interception in a 34-14 district playoff win over Chiawana.

Wyatt Nef, Toledo (2B)

The senior quarterback rushed 24 times for 107 yards and two touchdowns and passed for 133 more yards in a 28-14 win over Pe Ell-Willapa Valley to extend the Riverhawks’ season.

Connor Noah, Kelso (3A)

Rushed 17 times for 128 yards and two touchdowns to power the Hilanders past Auburn Riverside into the 3A playoffs.

Luis Salgado, Kamiakin (4A)

Rushed for three touchdowns in the first quarter of a 48-3 win over Lewis & Clark in the 4A GSL/MCC crossovers to clinch first 4A state playoff berth since 2009.

Jon Schultz, Camas (4A)

Put up a career-high 223 rushing yards and three touchdowns in a 57-20 win over Mount Rainier, helping the Papermakers score 50 consecutive points.

Blake Teets, Bellevue (3A)

Had 162 rushing yards on eight carries and two touchdowns in 42-0 win over Southridge.

William Wang, Bellevue (3A)

The top-seeded Wolverines’ most productive rusher on the season and in a 42-0 win over Southridge, going for 143 yards on 17 carries.

David Wells, Lakes (3A)

Caught four passes for 100 yards, including a 78-yard touchdown reception in a 28-14 win over Monroe.

Joshua Wood, Graham-Kapowsin (4A)

Tossed four touchdown passes in the first quarter, had a career-high five first-half scoring passes and finished 18-20 passing for 287 yards with a rushing touchdown in a 63-6 win over Federal Way.

Jayden Limar, Lake Stevens (4A)

Turned 20 carries into 195 yards and five touchdowns in a 63-21 in a win over Emerald Ridge in the state 4A preliminary round.

Kolton Matson, Lake Stevens (4A)

In his first varsity start, the freshman completed 11 of 12 passes for 229 yards and a touchdown in a 63-21 win over Emerald Ridge.

Dylan Gravelle, Central Valley (4A)

Had 11 catches for 130 yards in the Bear’s game against Richland.

Boen Phelps, Freeman (1A)

Threw four touchdown passes in a 34-10 win over Cascade, including a 76-yard pass as the second quarter clock expired.

Mason Juergens, Olympia (4A)

Juergens had 287 receiving yards, 4 touchdowns and 12 catches in Olympia’s game against Kentlake. 

Julian Mason, Graham-Kapowsin (4A)

Caught 8 passes for 128 yards and 1 TD in GK’s 63-6 win over Federal Way.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: