3A PCL all-league football spring 2021: Spanaway Lake’s Jasiah Wagoner is MVP

Here are the 3A Pierce County League first team, second team and honorable mention selections for the spring of 2021 football season, as voted on by the coaches:

Most valuable player: Jasiah Wagoner, Spanaway Lake, soph.

Offensive player of the year: QB Dempsy James, Spanaway Lake, soph.

Defensive player of the year: LB Eugene Camacho, Spanaway Lake, soph.

Offensive lineman of the year: Maliq Washington, Lakes, sr.

Defensive lineman of the year: Deighton Crudup, Spanaway Lake, sr.

Offensive back of the year: QB Gabarri Johnson, Lincoln, soph.

Coach of the year: Cameron Roback, Spanaway Lake

Staff of the year: Spanaway Lake

Sportsmanship: Bonney Lake

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Justin Brennan, Lakes, sr.

RB — Caleb Kwalalon, Lakes, sr.

RB — Mason McBride, Bonney Lake, jr.

WR — Deonte Hayes, Spanaway Lake, sr.

WR — David Wells, Lakes, soph.

WR — Darius Bailey, Lincoln, sr.

WR — Joziah Nixon, Lincoln, sr.

WR — Dominic Gierke, Stadium, sr.

TE — Thomas Drenkel, Bonney Lake, soph.

OL — Noah Koke-Mauga, Lakes, jr.

OL — P.J. Kamuta, Lincoln, sr.

OL — Noah Ruiz, Spanaway Lake, soph.

OL — Drew Black, Bonney Lake, soph.

OL — T.J. Fiame, Spanaway Lake, soph.

FIRST TEAM DEFENSE

DL — Trishion Sullivan, Spanaway Lake, jr.

DL — Xzyvion Irving, Spanaway Lake, sr.

DL — Jorden Manu, Lakes, jr.

DL — Cameron Alefaio, Lakes, sr.

DL — Jayden Wayne, Lincoln, soph.

LB — Sefo Faalevao, Lincoln, jr.

LB — Dae’Viante Alexander, Spanaway Lake, sr.

LB — Luke Woodworth, Bonney Lake, jr.

LB — Leo Pulalasi, Lakes, soph.

DB — Michael Westbrook Jr., Lakes, jr.

DB — Keekee McQueen, Lakes, jr.

DB — Braden Robinson, Spanaway Lake, sr.

DB — Connor Goff, Bonney Lake, jr.

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — Danny Amaral, Spanaway Lake, soph.

P — Mason Lynch, Bonney Lake, sr.

KOR — Justin Smith, Lakes, soph.

KOR — Berlie Fincham, Stadium, jr.

PR — David Wells, Lakes, soph.

PR — Jermaine Broussard, Spanaway Lake, jr.

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Connor Meade, Wilson, soph.

RB — Jonathan Graver, Spanaway Lake, jr.

WR — Justin Smith, Lakes, soph.

WR — Chance Bogan, Lincoln, jr.

WR — Kellen Meade, Wilson, sr.

WR — Mason Lynch, Bonney Lake, sr.

OL — T.J. Tusi, Lincoln, soph.

OL — Thomas Higley, Spanaway Lake, sr.

OL — Gordon Falanai, Spanaway Lake, sr.

OL — Marquise Thorpe-Taylor, Mount Tahoma, fr.

OL — Qwenton Colemon, Wilson, jr.

SECOND TEAM DEFENSE

DL — Tuaoa Tauiliili, Lincoln, jr.

DL — P.J. Kamuta, Lincoln, sr.

DL — T.J. Fiame, Spanaway Lake, soph.

DL — T.J. Ryan, Bonney Lake, sr.

LB — Abel Patu, Lakes, soph.

LB — Ziggy Loa, Mount Tahoma, jr.

LB — Akiki Duncan, Wilson, sr.

LB — Aaron Jimenez, Lincoln, jr.

DB — Miles Lafferty, Wilson, jr.

DB — Amarian Culpepper, Lincoln, sr.

DB — Aslan Fraser, Lakes, soph.

DB — Jukhiry Bell, Mount Tahoma, soph.

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Connor Goff, Bonney Lake, jr.

P — Dempsey James, Spanaway Lake, soph.

HONORABLE MENTION OFFENSE

QB — Lincoln Ketner, Bonney Lake, jr.; Jay O’Neill, Stadium, soph.

RB — Dylan Medges, Bonney Lake, sr.; Hayden Brock, Bonney Lake, sr.; Ki’maree Washington, Lakes, soph.

WR — Zach Hahn, Bonney Lake, sr.; Connor Goff, Bonney Lake, jr.; Jaedon Hall, Lakes, sr.; LaRon Monroe, Lincoln, sr.; Taeshawn Cummings, Spanaway Lake, sr.; Miles Lafferty, Wilson, jr.

OL — Joelle Solorzano, Bonney Lake, sr.; T.J. Ryan, Bonney Lake, sr.; Monte Ielu, Bonney Lake, sr.; Kelvin Squires, Lakes, jr.; Edrick Weathers, Lakes, sr.; Javad Leemoui, Lincoln, jr.; Taalo Williams, Spanaway Lake, soph.; Avery Jones, Stadium, sr.; Thomas Bolt, Wilson, sr.

HONORABLE MENTION DEFENSE

DL — Reece Long, Bonney Lake, soph.; Gordon Falanai, Spanaway Lake, sr.; Julian Smith, Stadium, soph.; Haeden Zarapkar, Stadium, jr.

LB — Hayden Brock, Bonney Lake, sr.; Max Marceau, Bonney Lake, sr.; Dylan Medges, Bonney Lake, sr.; Mykah Koke-Filimana, Lakes, jr.; Tristan Mapusaga, Lakes, sr.; Blake Ongais, Spanaway Lake, jr.; Taten Ells, Stadium, jr.; Sam Walter, Stadium, jr.; Alex Blowe, Wilson, jr.; Jacob Simonsen, Wilson, sr.

DB — Mason Lynch, Bonney Lake, sr.; Jevon Hickson, Bonney Lake, sr.; Zach Hahn, Bonney Lake, sr.; Aidan Wisdom, Lakes, sr.; Jaedon Hall, Lakes, sr.; Ace Falenofoa, Lincoln, jr.; Pierce Kie Lincoln, sr.; Rajzon Foster, Lincoln, sr.; Josiah Maxey-Johnson, Mount Tahoma, soph.; Birson Bailey, Mount Tahoma, fr.

K — Luke Washburn, Lakes, sr.

SPECIAL TEAMS PLAYERS OF THE YEAR

Bonney Lake — Deiondre Stanberry, jr.

Lakes — Kelvin Squires, jr.

Lincoln — Devaunte Henderson, sr.

Mount Tahoma — Brison Bailey, fr.

Spanaway Lake — Gordon “Bruce” Falanai, sr.

Stadium — Berlie Fincham, jr.

Wilson — Akiki Duncan, sr.

(3A PCL all-league team formatted by The News Tribune)

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: