4A SPSL all-league football spring 2021: Sumner’s Peyton Wing is player of the year

Here are the 4A SPSL first team, second team and honorable mention selections for the spring of 2021 football season, as voted on by the coaches:

Most valuable player: RB/LB Peyton Wing, Sumner, jr.

Offensive player of the year: QB Luke Holcomb, Puyallup, sr.

Offensive lineman of the year: OL Vega Ioane, Graham-Kapowsin, jr.

Defensive player of the year: LB Jonas Waugh, Graham-Kapowsin, sr.

Defensive lineman of the year: DL Curtis Hill, Graham-Kapowsin, jr.

Coach of the year: Eric Kurle, Graham-Kapowsin

Assistant coach of the year: Muckie Forman, Graham-Kapowsin

Freshman coach of year: Pierre Tutty, Emerald Ridge

FIRST-TEAM OFFENSE

QB — Joshua Wood, Graham-Kapowsin, jr.

RB — Jalen Davenport, Graham-Kapowsin, soph.

RB — Landon Sims, Peninsula, sr.

WR — Denzel Boston, Emerald Ridge, jr.

WR — Julian Mason, Graham-Kapowsin, jr.

WR — Jordan Dwyer, Puyallup, jr.

WR — Chris Akulschin, Peninsula, sr.

OL — Kyle Martin, Sumner, soph.

OL — Austin Siitia, Graham-Kapowsin, jr.

OL — Tyler Lawrence, Puyallup, jr.

OL — Dave Iuli, Puyallup, jr.

OL — Taylor Jones, Peninsula, jr.

K — Wyatt Redding, Sumner, jr.

P — Will Landrum, Gig Harbor, soph.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL — Hunter Hill, Graham-Kapowsin, jr.

DL — Andrew Tillett, Sumner, jr.

DL — Sean Skladany, Peninsula, sr.

DL — Sermon Wilson, Puyallup, sr.

LB — Hudson Cedarland, Gig Harbor, jr.

LB — Oge Feo, Bethel, sr.

LB — Landon Sims, Peninsula, sr.

LB — Cameron Sonnefeld, Graham-Kapowsin, jr.

DB — Tristan Dunn, Sumner, jr.

DB — Va’alele Hansen, Graham-Kapowsin, sr.

DB — Chase Coalson, Peninsula, sr.

DB — Marquel Thomas, Puyallup, sr.

FIRST-TEAM SPECIAL TEAMS

Specialist — Melakai Garza, Bethel, sr.

Specialist — Tristan Warner, Bellarmine Prep, jr.

Kick cover — Brayden Baker, Curtis, jr.

Kick cover — Vinicio Hansen, Graham-Kapowsin, soph.

Kicker — Charlie Townsend, Gig Harbor, sr.

Kicker/punter — Hayden Lovett, Puyallup, sr.

Returner/kick blocker — Bryce Cleave, Peninsula, sr.

Returner — Cameron Beck, Rogers, jr.

Returner — Jay Mentink, Sumner, soph.

SECOND-TEAM OFFENSE

QB — Jake Bice, Peninsula, jr.

RB — Ziere Ford, Puyallup, jr.

RB — Will Latu, Bethel, sr.

WR — Brayden Baker, Curtis, jr.

WR — Justin Stransky, Emerald Ridge, sr.

WR — Tariq May, Bellarmine Prep, jr.

WR — Zion Scott, Sumner, sr.

OL — Nick Weber, Emerald Ridge, jr.

OL — Marcus Grubbs, Bethel, sr.

OL — Ron Laupola, Puyallup, sr.

OL — Spencer Kanouse, Peninsula, sr.

OL — Cade Cross, Sumner, sr.

K — Hayden Lovett, Puyallup, sr.

P — Wyatt Redding, Sumner, jr.

SECOND-TEAM DEFENSE

DL — Brogan De’Asis, Sumner, jr.

DL — Evai Malu, Rogers, jr.

DL — Jake Jennings, Gig Harbor, sr.

DL — Tyler Welch, Peninsula, sr.

LB — Connor McMullen, Emerald Ridge, sr.

LB — Charlie Lockington, Graham-Kapowsin, sr.

LB — Taeven Glore, Puyallup, sr.

LB — Isaiah Moultrie, Puyallup, sr.

DB — Jay Mentink, Sumner, soph.

DB — Ty Faker, Bellarmine Prep, jr.

DB — Stephen Mars, Graham-Kapowsin, jr.

DB — Bryce Cleave, Peninsula, sr.

HONORABLE MENTION OFFENSE

QB — Kekoa Visperas, Bethel, sr.; Isaac Looker, Rogers, jr., Jake Schakel, Emerald Ridge, fr.; Rocco Koch, Curtis, fr.

RB — Nate Tvedt, Emerald Ridge, jr.

WR — Angel Sanchez, Puyallup, sr.; Cameron Beck, Rogers, jr.; Preston Santi, Rogers, sr.; Johnny Espy, Puyallup, sr.; Kaiden Norman, Sumner, sr.; Melakai Garza, Bethel, sr.; Preston Landeis, Emerald Ridge, jr.; Vinicio Hansen, Graham-Kapowsin, soph.

TE — Kane Johnson, Bethel, jr.; Tyler Welch, Peninsula, sr.

OL — Aron Daley, Puyallup, jr.; Chase Powers, Emerald Ridge, sr.; Ethan Barney, Sumner, sr.; Hall Schmidt, Peninsula, jr.; Josh Holder, Graham-Kapowsin, jr.; Will Waymire, Gig Harbor, sr.; Kaden Robenett, Bethel, soph.; Marcus Grubbs, Bethel, sr.; Sam Husarik, Emerald Ridge, sr.

K — Cameron Watkins, Peninsula, sr.

K/P — Max Walker, Bellarmine Prep, jr.

HONORABLE MENTION DEFENSE

DL — Elias Sanders, Bethel, jr.; Bryce Erath, Rogers, sr.; Aho Makaafi, Puyallup, sr.; Bo Warner, Curtis, jr.; Caleb Trent, Graham-Kapowsin, jr.; Cole Roth, Sumner, sr.; Jacob Hanigan, Bellarmine Prep, sr.; Mike Toa, Graham-Kapowsin, jr.; Nahshon Amosa, Emerald Ridge, jr.

LB — Cole Johnston, Bellarmine Prep, fr.; Ian Steffen, Bellarmine Prep, jr.; Parker Born, Gig Harbor, jr.; Nick Frohlich, Gig Harbor, sr.; Kaz Horner, Rogers, sr.; Jaiden Tapec, Puyallup, sr.; Chandler Pruitt, Emerald Ridge, sr.; Eric Buck, Sumner, jr.; Josh Hinkel, Penninsula, jr.; Layne Boies, Curtis, sr.; Lynden Tanoa, Curtis, soph.; Matthew Janicki, Curtis, jr.; Rob Rhyner, Emerald Ridge, jr.

DB — Angel Sanchez, Puyallup, sr.; Dean Mensonides, Rogers, sr.; Diego Garcia, Bellarmine Prep, sr.; Spencer Barnes, Rogers, jr.; Tristan Warner, Bellarmine Prep, jr.; Austin Michalke, Peninsula, jr.; Ben Hunter, Emerald Ridge, jr.; Billy Phinizy, Graham-Kapowsin, sr.; Cantrell Thomas, Emerald Ridge, jr.; Gio Kafentzis, Emerald Ridge, fr.; Christian Parrish, Gig Harbor, soph.; Ethan Williams, Gig Harbor, sr.; Jaedon Moody, Bethel, jr.; Jesse Sandretzky, Sumner, sr.; Krystopher Collins, Bethel, sr.; Myles Haywood, Graham-Kapowsin, jr.; Tristan Copeland, Sumner, sr.

(4A SPSL all-league team formatted by The News Tribune)

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: