Football schedules for leagues set to resume high school sports in Washington’s Puget Sound and West regions

High school sports have the green light to return in two of the state’s eight regions after Washington Gov. Jay Inslee loosened the requirements to move to Phase 2 of the state’s COVID-19 reopening plan on Thursday.

The West and Puget Sound regions will move to Phase 2 on Monday, Feb. 1, which means football teams can officially start practicing. Leagues in these counties have the go-ahead from state officials to play moderate and high risk outdoor sports. 

Here are the counties that are included in the West and Puget Sound regions.

West Region

  • Lewis County
  • Grays Harbor County
  • Pacific County
  • Thurston county

Puget Sound Region

  • King County
  • Pierce County
  • Snohomish County

Many leagues across the state have formulated condensed, league-only schedules that put traditional fall sports first starting in February or March.  And many of those schedules are still in the works and schools’ ability to return to play hinges on the district. Some districts have not yet provided a path for sports to return.

Here are the football schedules that have been released for each league in the West and Puget Sound regions:

4A South Puget Sound League Football Schedule

Week 1 (Feb. 19-20)

Curtis at Sumner
Emerald Ridge at Rogers
Puyallup at Bethel
Graham-Kapowsin at Bellarmine Prep
Gig Harbor at Peninsula

Week 2 (Feb. 26-27)

Bellarmine Prep at Curtis+
Sumner at Emerald Ridge
Rogers at Puyallup
Bethel at Peninsula
Gig Harbor at Graham-Kapowsin

Week 3 (March 5-6)

Emerald Ridge at Curtis
Puyallup at Sumner
Peninsula at Rogers
Bellarmine Prep at Gig Harbor
Bethel at Graham-Kapowsin

Week 4 (March 12-13)

Curtis at Peninsula
Emerald Ridge at Bellarmine Prep
Graham-Kapowsin at Puyallup
Rogers at Gig Harbor
Sumner at Bethel

Week 5 (March 18)

Puyallup at Curtis
Emerald Ridge at Gig Harbor
Sumner at Rogers
Bethel at Bellarmine Prep
Peninsula at Graham-Kapowsin

Week 6 (March 24)

Rogers at Curtis
Puyallup at Emerald Ridge
Graham-Kapowsin at Sumner
Bellarmine Prep at Peninsula
Gig Harbor at Bethel

2A South Puget Sound League Football Schedule

Week 1 (Feb. 26)

Enumclaw at Steilacoom
Foss at Clover Park
Orting at Franklin Pierce
Fife at White River
Eatonville at Washington

Week 2 (March 5)

Steilacoom at White River
Enumclaw at Orting
Eatonville at Clover Park
Fife at Washington
Franklin Pierce at Foss

Week 3 (March 12)

Clover Park at Franklin Pierce
White River at Orting
Eatonville at Fife
Washington at Steilacoom
Foss at Enumclaw

Week 4 (March 19)

Steilacoom at Clover Park
Orting at Fife
White River at Foss
Washington at Enumclaw
Eatonville at Franklin Pierce

Week 5 (March 26)

Franklin Pierce at Steilacoom
Eatonville at Enumclaw
Clover Park at Fife
Washington at White River
Foss at Orting

Week 6 (April 2)

Steilacoom at Fife
Orting at Clover Park
White River at Enumclaw
Franklin Pierce at Washington
Eatonville at Foss

3A Pierce County League Football Schedule

Week 1 (Feb. 12)

Stadium at Bonney Lake
Lakes at Mount Tahoma
Bellevue at Lincoln
Wilson at Spanaway Lake

Week 2 (Feb. 19)

Bonney Lake at Lakes
Spanaway Lake at Lincoln
Mount Tahoma at Wilson
Stadium at Mercer Island

Week 3 (Feb. 26)

Wilson at Bonney Lake
Lakes at Stadium
Lincoln at Mount Tahoma
Spanaway Lake at Liberty

Week 4 (March 5)

Bonney Lake at Lincoln
Mount Tahoma at Spanaway Lake
Wilson at Stadium
Lakes on bye

Week 5 (March 12)

Bonney Lake at Spanaway Lake
Wilson at Lakes
Lincoln at Stadium
Mount Tahoma at Lake Washington

Week 6 (March 19)

Mount Tahoma at Bonney Lake
Lakes at Lincoln
Stadium at Spanaway Lake
Newport of Bellevue at Wilson

Week 7 (March 26)

Bonney Lake at Hazen
Spanaway Lake at Lakes
Lincoln at Wilson
Mount Tahoma at Stadium

3A South Sound Conference Football Schedule

Week 1 (Feb. 12)

Capital at North Thurston
North Thurston at Yelm
River Ridge at Olympia

Week 2 (Feb. 19)

Olympia at Yelm
River Ridge at Capital
Timberline at North Thurston

Week 3 (Feb. 25-26)

Capital at North Thurston
Timberline at Olympia
Yelm at River Ridge

Week 4 (March 5)

Capital at Yelm
North Thurston at Olympia
River Ridge at Timberline

Week 5 (March 11-12)

Yelm at Timberline
Olympia at Capital
North Thurston at River Ridge

Week 6 (March 18-19)

Olympia at River Ridge
Yelm at North Thurston
Timberline at Capital

Central 2B

Week 1 (Feb. 13)

Kalama at Forks
Pe Ell/Willipa Valley at Adna
Onalaska at Napavine
Rainier at Toledo
Chief Leschi on bye
North Beach at Stevenson
Wahkiakum at Toutle Lake
Ilwaco at Raymond/South Bend
Ocosta at Morton-White Pass

Week 2 (Feb. 19)

Forks at Onalaska
Toledo at Pe Ell/Willipa Valley
Napavine at Kalama
Adna at Rainier
Toutle Lake at Chief Leschi
North Beach on bye
Stevenson at Ilwaco
Morton-White Pass at Wahkiakum
Raymond/South Bend at Ocosta

Week 3

Feb. 26
Chief Leschi at Morton-White Pass
Ilwaco at North Beach
Toutle Lake on bye
Ocosta at Stevenson
Wahkiakum at Raymond/South Bend

Feb. 27
Pe Ell/Willipa Valley at Forks
Rainier at Napavine
Kalama at Adna
Toledo at Onalaska

Week 4 (March 5)

Napavine at Forks
Rainier at Pe Ell/Willipa Valley
Onalaska at Adna
Toledo at Kalama
Raymond/South Bend at Chief Leschi
North Beach at Ocosta
Morton-White Pass at Toutle Lake
Ilwaco on bye
Stevenson at Wahkiakum

Week 5 (March 12)

Forks at Rainier
Pe Ell/Willipa Valley at Napavine
Adna at Toledo
Kalama at Onalaska
Chief Leschi at Stevenson
Wahkiakum at North Beach
Toutle Lake at Raymond/South Bend
Ocosta at Ilwaco
Morton-White Pass on bye

Week 6 (March 20)

Divisional crossover games (at neutral sites)

3A/4A Wesco Football Schedule

Schedule to be determined, pending superintendent approval.

3A Metro League Football Schedule

Schedule has not been finalized.

1A Evergreen Conference Football Schedule

Schedule has not been finalized.

The schedules for the following leagues are still unknown: 2A/3A KingCo, 2A EvCo, Pacific 2B.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: