Washington high school basketball state coaches association names senior all-state teams

The Washington Interscholastic Basketball Coaches Association has announced its roster for the now-cancelled senior all-state boys basketball games from each classification.

The games were originally scheduled to take place Saturday at Curtis High School before WIBCA, an organization made up of high school boys basketball coaches from around the state, announced last week they would be cancelled due to the spread of the COVID-19 virus.

Last month, WIBCA named Union’s Tanner Toolson “Mr. Basketball,” an award it gives each year to the top senior across all classifications.

But the association still announced the top seniors:

MR. BASKETBALL

Tanner Toolson, Union

PLAYERS OF THE YEAR (BY CLASSIFICATION)

4A: Jabe Mullins, Mount Si

3A: Tari Eason, Garfield

2A: Wyatt Walker, Burlington-Edison

1A: Hunter Ecklund, La Center

2B: A.J. Floyd, Davenport

1B: Caleb Revey, Lummi

4A ALL-STATE TEAM

Tanner Toolson, Union

Liam Lloyd, Gonzaga Prep

Brayden Quantrille, Glacier Peak

Jabe Mullins, Mount Si

Kyle Gruhler, Skyview

Cooper DeWitt, Chiawana

Jace Barrett, Rogers (Puyallup)

Ricky Bell III, Mount Rainier

Brycen Dillworth, Todd Beamer

Conner Turner, West Valley

3A ALL-STATE TEAM

Tari Eason, Garfield

Mario Herring, Evergreen

Colby White, Central Kitsap

Adam Parker, Mercer Island

Damani Green, Wilson

Kendal Munson, Garfield

Kyson Rose, Kamiakin

Luke Dobler, Marysville-Pilchuck

Mutdung Bol, Edmonds-Woodway

Jaylen Scott, Stadium

2A ALL-STATE TEAM

Wyatt Walker Burlington-Edison

Jackson Reisner, Burlington Edison

Tru Allen, Clarkston

Nate Snook, Columbia River

Brock Heppner, Lynden

Alex Jensen, Lakewood

Mason Christianson, Mountlake Terrace

Kobe McMillian, North Kitsap

Damon Gaither, Tumwater

Isaac Perez, Toppenish

1A ALL-STATE TEAM

Hunter Ecklund, La Center

Bryce Bouwman, Lynden Christian

Jackson Short, Meridian

Luke Allen, Cedar Park Christian

Jace Blankenbeckler, Bear Creek

Weston Ide, Zillah

Sabastian Godina, Zillah

Caleb Deaton, Naches Valley

Jobie Gelder, Deer Park

Brady Metz, King’s Way

Andrew Devries, Lynden Christian

2B ALL-STATE TEAM

A.J. Floyd Davenport

Bryce Cline, Winlock

Broc Keeton, Toutle Lake

Matt Thompson, Kettle Falls

Jacob Holling, Liberty

Brayden Thomas, Adna

Justin Hudson, Kittitas

Corey Jerrell, Brewster

Conner Ashworth, Brewster

Cameron St. Pierre, Lake Roosevelt

Brevin Ross, Darrington

1B ALL-STATE TEAM

Caleb Revey, Lummi

Ryan Moffett, Odessa

Chase Gerard, Almira-Coulee-Hartline

Bryce Strom, Yakama Tribal

Bryan Strom, Yakama Tribal

Matt Hockett, Oakesdale

Blake Jones, Garfield-Palouse

Ethan Lindstrom, Naselle

Levi Rivera, Riverside Christian

Landon Bruce, Rainier Christian

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: