3A/4A girls Hardwood Classic 2020: State semifinal highlights, photos, top performances, statistical leaders

TACOMA — The stage is set for the 3A and 4A Washington high school girls basketball tournaments, which take place on Friday afternoon and evening at the Tacoma Dome.

First, catch up on Thursday: Highlights, photo galleries and top performers from the 3A/4A girls quarterfinals.

Here are the semifinal matchups and how to follow along, as well as results and top performers from the 3A/4A fourth place playoff games, which also took place Friday morning and afternoon at the Tacoma Dome:

4A SEMIFINALS

FINAL: NO. 1 WOODINVILLE 63, NO. 6 GLACIER PEAK 41

Mia Hughes has looked every bit like the most dominant player of the tournament, leading Woodinville with 23 points and nine rebounds in their rout of No. 6 Glacier Peak, 63-41, in the semifinals on Friday. (READ MORE HERE)

FINAL: NO. 3 CENTRAL VALLEY 61, NO. 7 UNION 53

Peyton Howard scored 18 points with six assists and four steals and the Seattle University signee led Central Valley back to the 4A state championship game for the third time in the past five years with a 61-53 victory over Union on Friday in the semifinals at the Tacoma Dome. (READ MORE HERE)

3A GIRLS SEMIFINALS

NO. 6 LAKE WASHINGTON STUNS NO. 1 EASTSIDE CATHOLIC, 62-49

Sophia Liesse hit four 3-pointers, scored a game-high 22 points as Lake Washington claimed a 62-49 victory over top-ranked Eastside Catholic in the 3A state semifinals on Friday in the Tacoma Dome, sending the Kangaroos to their first state-championship game since 1999. (READ MORE HERE)

NO. 9 GARFIELD THUMPS NO. 3 ARLINGTON, 53-36

Meghan Fiso scored a game-high 17 points and the Bulldogs suffocated Arlington defensively to roll to a 53-36 victory and secure a spot in the 3A state championship game for the second time in three seasons, when they play Lake Washington at 9 p.m. Saturday in the Tacoma Dome. (READ MORE HERE)

———

Fourth place playoff

4A

NO. 2 TODD BEAMER 51, NO. 4 CHIAWANA 41

NO. 12 ISSAQUAH 68, NO. 9 MOSES LAKE 57

4TH PLACE GAME: NO. 2 TODD BEAMER VS. NO. 12 ISSAQUAH, SATURDAY AT 8 A.M. (LOSER 6TH PLACE)

3A

NO. 4 MT. SPOKANE 48, NO. 10 SEATTLE PREP 32

NO. 2 BETHEL 40, NO. 5 SHORECREST 30

4TH PLACE GAME: MT. SPOKANE VS. SHORECREST/BETHEL, SATURDAY AT 9:30 A.M.

———

TOP SCORERS

Mason Oberg, Union, 26

Aaliyah Alexander, Todd Beamer, 23

Mia Hughes, Woodinville, 23

Sophia Liesse, Lake Washington, 22

Zaza Walton, Eastside Catholic, 21

Alivia Stephens, Issaquah, 21

Keira Hanson, Issaquah, 20

Peyton Howard, Central Valley, 18

Meghan Fiso, Garfield, 17

Tatum Thompson, Woodinville, 17

Madisyn Clark, Moses Lake, 17

Sahcari Davis, Garfield, 14

Talia Von Oelhoffen, Chiawana, 13

Aaliyah Collins, Glacier Peak, 13

Maya Erling, Glacier Peak, 13

Rosa Smith, Lake Washington, 13

TOP REBOUNDERS

Dalayah Daniels, Garfield, 13

Sharay Trotter, Todd Beamer, 12

Zaza Walton, Eastside Catholic, 9

Malia Samuels, Eastside Catholic, 9

Jen Estes, Lake Washington, 9

MJ Bruno, Central Valley, 9

Mackenzie Lewis, Union, 9

Aaliyah Alexander, Todd Beamer, 9

Mia Hughes, Woodinville, 9

Brooke Beresford, Woodinville, 8

Talia Von Oelhoffen, Chiawana 8

Meagan Karstetter, Moses Lake, 8

Thank you for joining the discussion on SBLive!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: