Dates, times and predictions for all Washington high school Class 2A district boys basketball tournaments

Boys and girls district basketball tournaments are either underway or on the horizon across the state, which will determine the teams that earn berths to the regional round of the 2020 Hardwood Classic.

Here are the dates, times, predicted berths and players to watch from each 2A district tournament across the state.

2A DISTRICT 1-2

Tournament dates: Feb. 13-22

Title game: Feb. 22, Mount Vernon High School, 7:30 p.m.

Players to watch: 

C Liam Hanenburg, Lynden

F Wyatt Walker, Burlington-Edison

G Alex Jensen, Lakewood

Regional berths: Three.

Predicted teams that will advance: Lynden, Burlington-Edison, Mountlake Terrace.

District championship pick: Lynden 61, Burlington-Edison 60.

———

2A WEST CENTRAL DISTRICT 3

Tournament dates: Feb. 13-22

Title game: Feb. 22, Wilson High School, 2 p.m.

Players to watch: 

G Shaa Humphrey, North Kitsap

G Tanner Wallen, White River

F Mo Kora, Lindbergh

Regional berths: Six.

Predicted teams that will advance: Lindbergh, North Kitsap, White River, Steilacoom, Port Angeles, Clover Park.

District championship pick: North Kitsap 70, Lindbergh 68.

———

2A DISTRICT 4

columbia river

Tournament dates: Feb. 13-22

Title game: Feb. 21, Battle Ground High School, 8 p.m.

Players to watch: 

G Nate Snook, Columbia River

G/F Tyler Speck, W.F West

G Zach Crumley, Black Hills

Regional berths: Three.

Predicted teams that will advance: Black Hills, W.F. West, Columbia River.

District championship pick: Black Hills 60, WF West 49.

———

2A GNL, CWAC TOURNAMENTS, GLUE CROSSOVER

selah

Tournament date: Feb. 10-22

CWAC title game: Toppenish vs. Selah, Yakima Sundome, Feb. 22, 5 p.m. Both teams have already clinched a berth to the regional round.

GNL title game: West Valley (Spokane) vs. Clarkston, Wednesday, Clarkston High School, 6 p.m. Winner plays the CWAC No. 4, loser plays CWAC No. 3 Saturday in a loser-out, winner-to-regionals game.

Glue crossover: CWAC No. 4 vs. GNL No. 1; GNL No. 2 vs. CWAC No. 3. Saturday at 6 p.m. Winner to the regional round, loser out.

Players to watch: 

G/F Noah Pepper, Selah

G Haden Hicks, Prosser

G Tru Allen, Clarkston

G Isaac Perez, Toppenish

(Editor’s note: this post has been updated. A previous version incorrectly characterized the regional berth implications of the GNL/CWAC glue crossover.)

Statewide High School Sports Reporter at SBLive | andy@scorebooklive.com

Thank you for joining the discussion on SBLive!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: