Dates, times and predictions for all Washington high school Class 3A district boys basketball tournaments

Districts are upon us.

Boys and girls district basketball tournaments are either underway or on the horizon across the state, which will determine the teams that earn berths to the regional round of the 2020 Hardwood Classic.

Here are the dates, times, predicted berths and players to watch from each 3A district tournament across the state.

3A WESCO DISTRICT 1

Marysville-Pilchuck wing Cameron Stordahl.

Tournament dates: Feb. 13-22

Title game: Feb. 22, Everett CC, 8 p.m.



Players to watch: 

G/F Cameron Stordahl, Marysville-Pilchuck

G Malakhi Knight, Marysville-Getchell

F Mutdung Bol, Edmonds-Woodway

Regional berths: Three. 

Predicted teams that will advance: Marysville-Pilchuck, Stanwood, Shorecrest.

District championship pick: Marysville-Pilchuck 65, Stanwood 57.

———

3A SEAKING DISTRICT 2

Eastside Catholic forward Chika Nduka.

Tournament dates: Feb. 15-22

Title game: Feb. 22, Bellevue College, 6:30 p.m.

Players to watch: 

F Paolo Banchero, O’Dea

G Nolan Hickman, Eastside Catholic

C Mitchell Saxen, Ingraham

Regional berths: Five.

Predicted teams that will advance: O’Dea, Garfield, Eastside Catholic, West Seattle, Ingraham, Mercer Island, West Seattle. 

District championship pick: Eastside Catholic 75, O’Dea 70.

———

3A WEST CENTRAL DISTRICT 3

Evergreen forward Mario Herring.

Tournament dates: Feb. 11-22

Title game: Feb. 22, Puyallup High School, 12 p.m.

Players to watch: 

F Mario Herring, Evergreen

G Damani Green, Wilson

G Zach Toglia, Gig Harbor

Regional berths: Six.

Predicted teams that will advance: Wilson, Evergreen, Gig Harbor, Prairie, Lincoln, Peninsula.

District championship pick: Wilson 64, Evergreen 61

———

3A GSL/MCC DISTRICT 8

Mt. Spokane forward Tyson Degenhart.

Tournament dates: Feb. 11-22

Title game: Feb. 21, Toyota Center (Kennewick), 2:15 p.m.

Players to watch: 

F Tristan Smith, Southridge

F Tyson Degenhart, Mt. Spokane

F/C Kyson Rose, Kamiakin

Regional berths: Two.

Predicted teams that will advance: Mt. Spokane, Kamiakin.

District championship pick: Mt. Spokane 58, Kamiakin 55.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: