SB Live Washington Top 25 boys basketball rankings: No. 4 Garfield notches big win over No. 1 Eastside Catholic

Here are Scorebook Live’s all-classification Top 25 rankings for Washington high school boys basketball for the week of Feb. 2, 2020.

Our all-class Top 25 rankings are released weekly throughout the 2019-20 high school boys basketball season, based on results from the previous week. The rankings are compiled by SB Live basketball analyst and former NBA player Dan Dickau and SB Live Washington reporter Andy Buhler.

ALL-CLASS BOYS BASKETBALL TOP 25

Rankings as of Feb. 2, 2020

Biggest Jump: Glacier Peak (one spot), among others
Debuted: Mercer Island
Dropped: Walla Walla, Puyallup

1. Eastside Catholic 16-2 (3A)

Beat Ballard on the road, 61-51, then lost to No. 4 Garfield at home, 83-73, without junior guard Shane Nowell, who missed the game with a concussion suffered Tuesday. (Nowell is expected to return this week)

2. O’Dea 14-3 (3A)

Beat Franklin at home, 84-48, then defeated Roosevelt on the road on Friday, 65-51.

3. Union 19-0 (4A)

Union picked up a narrow, come-from-behind win at Battle Ground Tuesday on the same night senior guard Brad Lackey suffered what is feared to be a season-ending knee injury. As Lackey still awaits an MRI, the Titans beat Heritage on the road, 95-48, to set up its last game of the regular season: a showdown at No. 21 Skyview.

4. Garfield 15-3 (3A)

It was a strong week for the Bulldogs, who beat Nathan Hale on Tuesday at home, 101-59, then hit the road and No. 1 Eastside Catholic on the road, 83-73 — their biggest win of the regular season.

5. Central Valley 17-1 (4A)

Beat Ferris on the road, 57-56, then returned home and beat Mead Friday (77-47) and Saturday (72-50).

6. Mount Si 16-3 (4A)

Beat Newport on the road, 77-22, in a game where guard Jabe Mullins logged his first career triple-double, then beat Issaquah on Friday at home, 71-56.

7. Mt. Spokane 14-3 (3A)

Beat Shadle Park on the road, 87-46, then returned hom to beat North Central, 71-26, to set up the last week of Greater Spokane League play.

8. Federal Way 18-2 (4A)

Beat Thomas Jefferson at home, 93-12, then beat Todd Beamer on the road, 96-66, to finish 4A North Puget Sound League play.

9. Glacier Peak 17-0 (4A)

Narrowly beat Mariner at home, 55-49, defeated Lake Stevens on the road, 64-46, then beat Kamiak at home, 67-48.

10. Seattle Prep 15-3 (3A)

Beat Bishop Blanchet (54-49) and Roosevelt (57-43) at home, then defeated Chief Sealth on the road, 71-46.

11. Chiawana 17-1 (4A)

Beat Hermiston on the road, 84-60, and returned home to beat No. 18 Walla Walla — a team the Riverhawks beat at the buzzer the first time around — 87-69.

12. Wilson 16-2 (3A) 

Defeated Lincoln on the road, 65-61, then beat Mt. Tahoma at home, 64-60, on Thursday. 

13. North Kitsap 16-2 (2A)

 Beat Olympic, 81-48, then Sequim, 83-42 — both on the road. 

14. Olympia 14-4 (4A)

Defeated Emerald Ridge at home, 71-54, then turned around and thumped Puyallup on the road, 71-41, to inch closer to the No. 23 Vikings with two games to play in the 4A South Puget Sound League regular season.

15. Lynden 16-1 (2A)

Picked up a pair of wins over top-5 1A teams: first beat Kings at home, 66-50, on Tuesday, then defeated Lynden Christian on the road in the Coaches vs. Cancer crosstown rivalry game.

16. Evergreen (Vancouver) 16-2 (3A)

Beat Mountain View on the road, 85-44, then drove north to beat Kelso on Friday, 56-44, to clinch the 3A Greater St. Helens League title with two games left in league play.

17. Kamiakin 15-3 (3A)

Edged No. 18 Walla Walla at home, 72-69, then lost to Kennewick on the road, 81-78.

18. Toppenish 17-1 (2A)

Picked up its first loss of the season at Prosser, 71-62, then beat Wapato at home, 80-57.

19. Burlington-Edison 16-1 (2A)

Beat Sehome on Tuesday at home, 65-52, then beat Anacortes on the road, 56-41.

20. Skyview 12-5 (4A) 

Beat Heritage on the road, 75-65, then turned around and beat Battle Ground at home, 49-52, as the Storm vie for second place in the 4A Greater St. Helens League and homecourt advantage in districts.

21. Auburn 18-3 (3A)

Defeated Auburn Mountainview, 67-36, then beat Auburn Riverside at home, 55-49, on Friday.

22. Zillah 17-1 (1A)

Beat Cle Elum-Roslyn on the road Friday, 93-38.

23. West Valley (Yakima) 15-2 (4A)

Beat Eastmont at home, 70-48, then Eisenhower on the road, 56-53, to remain atop the Columbia Basin Big 9 standings.

24. Marysville-Pilchuck 15-2 (3A)

Beat Arlington on the road, 74-68, then edged Marsyville-Getchell at home, 61-47, to sit atop the 3A Wesco.

25. Mercer Island 15-3 (3A)

Beat Interlake at home, 61-52, then Sammamish on the road, 71-33, to remain in first in the 2A/3A KingCo League. 

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: