How the Top 25 Washington high school football teams fared in Week 7: Eastside Catholic rebounds, Tumwater makes statement

Here’s a look at how Scorebook Live’s Top 25 Washington high school football teams fared in games played Oct. 17-18 (Week 7). These are our statewide all-classification rankings.

1. Lake Stevens, 7-0 (4A) beat Cascade 48-0

Up next: At Jackson, Oct. 25, 7 p.m.

2. O’Dea, 7-0 (3A) beat Rainier Beach 49-12

Up next: Host Garfield, Oct. 25, 7 p.m.

3. Eastside Catholic, 6-1 (3A) beat Seattle Prep 48-35

Up next: Host Blanchet, Oct. 25, 7 p.m.

4. Graham-Kapowsin, 7-0 (4A) beat Curtis 62-0

Up next: Host Rogers, Oct. 25, 7 p.m.

5. Kennedy Catholic, 7-0 (4A) beat Auburn Mountainview 60-10

Up next: Host Kentwood, Oct. 26, 5 p.m.

6. Camas, 7-0 (4A) beat Battle Ground 41-14

Up next: At Skyview, Oct. 25, 8 p.m.

7. Woodinville, 6-1 (4A) beat Inglemoor 48-7

Up next: At North Creek, Oct. 25, 7 p.m.

8. Tumwater, 7-0 (2A) beat W.F. West 34-0

Up next: Host Black Hills, Oct. 25, 7 p.m.

9. Chiawana, 6-1 (4A) beat Southridge 61-6

Up next: Host No. 22 Kamiakin, Oct. 25, 7 p.m.

10. Lincoln, 5-2 (3A) beat Tahoma 46-0

Up next: At No. 23 Lakes, Oct. 25, 7 p.m.

11. Puyallup, 6-1 (4A) beat South Kitsap 62-0

Up next: At Davis, Oct. 25, 7 p.m.



12. Hockinson, 6-1 (2A) beat Kelso 21-14

Up next: Host Washougal, Oct. 25, 7 p.m.

13. Eastlake, 6-1 (4A) beat Newport 34-13

Up next: Host Redmond, Oct. 25, 7 p.m.

14. Central Valley, 5-2 (4A) lost to Mead 35-19

Up next: Host Gonzaga Prep, Oct. 25, 7 p.m.

15. Skyview, 6-1 (4A) beat Olympia 53-14

Up next: Host Camas, Oct. 25, 8 p.m.

16. Bothell, 5-2 (4A) beat Redmond 35-14

Up next: At Inglemoor, Oct. 25, 7 p.m.

17. Bethel, 5-2 (3A) beat Stadium 58-7

Up next: Host Bonney, Oct. 25, 7 p.m.

18. Lynden, 5-2 (2A) lost to Sedro-Woolley 14-7

Up next: Host Blaine Oct. 25, 7 p.m.

19. Kentwood, 6-1 (4A) beat Tahoma 34-24

Up next: At Kennedy Catholic, Oct. 26, 5 p.m.

20. Gonzaga Prep, 4-2 (4A) lost to Ferris 34-0

Up next: At Central Valley, Oct. 25, 7 p.m.

21. Mount Si, 5-2 (4A) beat Skyline 55-7

Up next: At Newport, Oct. 25, 7 p.m.

22. Kamiakin, 6-1 (3A) beat Richland 30-7

Up next: At No. 9 Chiawana, Oct. 25, 7 p.m.

23. Lakes, 6-1 (3A) beat Spanaway Lake 12-7

Up next: Host Lincoln, Oct. 25, 7 p.m.

24. Eastmont, 6-1 (4A) lost to Sunnyside 29-28

Up next: At Eisenhower, Oct. 25, 7 p.m.

25. Mount Spokane, 5-2 (3A) beat Rogers 71-0

Up next: Host North Central, Oct. 24, 7:45 p.m.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: