How the Top 25 Washington high school football teams fared: Eastside Catholic, Woodinville, Lakes all lose in upset-heavy Week 6

Here’s a look at how Scorebook Live’s Top 25 Washington high school football teams fared in games played Oct. 10-12. These are our statewide all-classification rankings.

1. Eastside Catholic, 5-1 (3A) lost to No. 4 O’Dea 28-6

Game story: Eastside Catholic stunned by O’Dea

Up next: At Seattle Prep, Oct. 18, 7 p.m.

2. Lake Stevens, 6-0 (4A) beat Glacier Peak 41-3

Game story: Lake Stevens wins battle of unbeatens

Up next: Host Cascade, Oct. 18, 7 p.m.

3. Woodinville, 5-1 (4A) lost to Bothell 33-29

Photos: Bothell rallies to stun Woodinville

Up next: At Inglemoor, Oct. 17, 7 p.m.

4. O’Dea, 6-0 (3A) beat No. 1 Eastside Catholic 28-6

Game story: Oh boy, O’Dea!

Up next: At Rainier Beach, Oct. 18, 7 p.m.

5. Graham-Kapowsin, 6-0 (4A) beat South Kitsap 41-0

Up next: Host Curtis, Oct. 18, 7 p.m.

6. Kennedy Catholic, 6-0 (4A) beat Beamer 49-4

Up next: At Auburn Mountainview, Oct. 17, 7 p.m.

7. Lakes, 4-1 (3A) lost to Bethel 35-30

Up next: At Spanaway Lake, Oct. 17, 7 p.m.



8. Camas, 6-0 (4A) beat Sumner 52-0

Photos: Camas improves to 6-0

Up next: At Battle Ground, Oct. 18, 7 p.m.

9. Tumwater, 6-0 (2A) beat Aberdeen 54-8

Up next: At W.F. West, Oct, 18, 7 p.m.

10. Chiawana, 5-1 (4A) beat Hermiston 34-14

Up next: Host Southridge, Oct. 18, 7 p.m.

11. Mount Spokane, 4-2 (3A) lost to Central Valley 27-7

Photos: Katzer’s big game not enough in loss to CV

Up next: Host Rogers (Spokane), Oct. 17, 4:45 p.m.

12. Lincoln, 4-2 (3A) beat Stadium 56-7

Up next: At Mount Tahoma, Oct. 18, 7 p.m.

13. Puyallup, 5-1 (4A) beat Olympia 45-14

Up next: Host South Kitsap, Oct. 18, 7 p.m.

14. Archbishop Murphy, 4-2 (2A) lost to Lakewood 35-27

Up next: Host Burlington-Edison, Oct. 18, 7 p.m.

15. Hockinson, 5-1 (2A) beat Mark Morris 49-3

Up next: Host Washougal, Oct. 18, 7 p.m.

16. Eastlake, 5-1 (4A) beat Skyline 31-0

Up next: Host Newport, Oct. 18, 7 p.m.

17. Central Valley, 5-1 (4A) beat Mt. Spokane 27-7

Photos: Gabbert leads Bears to victory

Up next: At Mead, Oct. 18, 7:30 p.m.

18. Skyview, 5-1 (4A) beat Union 30-3

Up next: At Olympia, Oct. 17, 6 p.m.

19. Bothell, 4-2 (4A) beat No. 3 Woodinville 33-29

Photos: Bothell rallies to stun Woodinville

Up next: At Redmond, Oct. 18, 7 p.m.

20. Bethel, 4-2 (3A) beat No. 7 Lakes 35-30

Up next: At Stadium, Oct. 18, 7 p.m.

21. Lynden, 5-1 (2A) beat Burlington-Edison 37-6

Up next: Host Sedro-Woolley, Oct. 18, 7 p.m.

22. Kentwood, 5-1 (4A) beat Enumclaw 42-14

Up next: Host Tahoma, Oct. 18, 7 p.m.

23. Gonzaga Prep, 4-1 (4A) bye week

Up next: At Ferris, Oct. 17, 7:30 p.m.

24. Mount Si, 4-2 (4A) beat Issaquah 34-0

Up next: Host Skyline, Oct. 18, 7 p.m.

25. Kamiakin, 5-1 (3A) beat Walla Walla 37-27

Up next: Host Richland, Oct. 18, 7 p.m.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: