Texas (UIL) boys basketball state all-tournament teams

The 2021 Texas (UIL) high school boys basketball state tournament wrapped up last weekend with six state championship games in San Antonio.

Here’s a look at the all-tournament teams for each classification as selected by the Texas Association of Basketball Coaches:

6A Boys Basketball

Champion: Duncanville

All-Tournament team:

  • Zhuric Phelps – Duncanville – Senior – 6-4 – Guard (Named championship game MVP)
  • KJ Adams – Austin Westlake – Senior – 6-7 – Guard/Forward
  • Cade Mankle – Austin Westlake – Senior – 6-5 – Guard
  • Damon Nicholas – Duncanville – Senior – 6-5 – Guard/Forward
  • Juan Reyna – Duncanville – Senior – 6-2 – Guard

5A Boys Basketball

Champion: Beaumont United

All-Tournament team:

  • Terrance Arceneaux – Beaumont United – Junior – 6-7 – Guard/Forward (Named championship game MVP)
  • Kyron Henderson – Dallas Kimball – Junior – 6-6 – Guard/Forward
  • Arterio Morris – Dallas Kimball – Junior – 6-4 – Guard
  • Traelyn Porchia – Beaumont United – Sophomore – 6-5 – Guard
  • Wesley Yates III – Beaumont United – Sophomore – 6-4 – Guard

4A Boys Basketball

Champion: Argyle

All-Tournament team:

  • Skylar McCurry – Argyle – Senior – 6-0 – Guard (Named championship game MVP)
  • Nate Atwod – Argyle – Senior – 6-7 – Forward
  • Grey Goodson – Argyle – Senior – 6-4 – Guard
  • Jacob Harvey – Huffman Hargrave – Senior – 5-11 – Guard
  • Grey Soileau – Huffman Hargrave – Junior – 6-7 – Forward

3A Boys Basketball

Champion: San Antonio Cole

All-Tournament team:

  • Trey Blackmore – San Antonio Cole – Junior – 6-3 – Guard (Named championship game MVP)
  • Kelby Beckstrom – San Antonio Cole – Senior – 6-0 – Guard
  • Jayden Boyd – Tatum – Junior – 6-3 – Guard
  • Silas Livingston – San Antonio Cole – Junior – 5-9 – Guard
  • Adreall Ray – San Antonio Cole – Junior – 5-10 – Guard/Forward

2A Boys Basketball

Champion: Clarendon

All-Tournament team:

  • Donovan Thompson – Clarendon – Senior – 6-3 – Guard (Named championship game MVP)
  • Keizion Ashford – Grapeland – Senior – 6-1 – Guard
  • Sylvester Ballard – Clarendon – Sophomore – 6-1 – Guard
  • Jmaury Davis – Clarendon – Sophomore – 6-2 – Forward
  • B.J. Lamb – Grapeland – Senior – 6-0 – Guard

1A Boys Basketball

Champion: Texline

All-Tournament team:

  • Will Luther – Texline – Junior – 6-4 – Guard/Forward (Named championship game MVP)
  • Elias Espino – Texline – Sophomore – 5-11 – Guard
  • Brock Harwell – Slidell – Senior – 6-1 – Guard
  • Jaden Luttrell – Slidell – Senior – 6-3 – Guard/Forward
  • Stratton Potter – Texline – Sophomore – 5-10 – Guard

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: