Nike Portland XC 2021: Meet the top 10 finishers in each of Saturday’s elite races

The Nike Portland XC took place Saturday at Blue Lake Regional Park in Fairview, Oregon. Here’s a look at the top 10 finishers in each of the four elite races.

Photos by Taylor Balkom, for SBLive Oregon

DANNER GIRLS

1st: Kate Peters, Lake Oswego, junior, 16:40.9

2nd: Riley Stewart, Cherry Creek, senior, 16:43.7

3rd: Dalia Frias, Mira Costa, senior, 17:14.0

4th: Teaghan Knox, Summit, senior, 17:35.3

5th: Ella Borsheim, Bellarmine Prep, senior, 17:43.5

6th: Anna Chittenden, Mira Costa, junior, 17:44.0

7th: Ella Parsley, Mira Costa, senior, 17:46.1

8th: Rilyn Stevens, Mountain View (Idaho), sophomore, 17:48.9

9th: Magdalene Williams, Summit, senior, 17:49.5

10th: Addison Price, Cherry Creek, junior, 17:54.0

DANNER BOYS

1st: Jamar Distel, Riverside, senior, 14:47.8

2nd: Jeffery Rogers, Sherwood, senior, 14:59.1

3rd: James Crabtree, Sherwood, senior, 15:01.5

4th: Cooper Quigley, Selah, senior, 15:06.1

5th: Caleb Lakeman, Tualatin, senior, 15:07.6

6th: Ben Collins, Sheldon, senior, 15:09.9

7th: Logan Law, Milwaukie, junior, 15:11.6

7th: Michael Maiorano, South Medford, senior, 15:11.6

9th: Benjamin Balazs, Sunset, senior, 15:11.9

10th: Henry Coughlan, Crescent Valley, senior, 15:29.1

D1 VARSITY GIRLS

1st: Breanna Schmitt, Newberg, senior, 18:46.5

2nd: Elle Thomas, Washougal, sophomore, 18:51.4

3rd: Kinley Wolfe, Cherry Creek, freshman, 19:07.9

4th: Alice Hamm, Cherry Creek, junior, 19:20.0

5th: Keegan Semerod, Cherry Creek, sophomore, 19:20.3

6th: Zoe Heino, Mountainside, senior, 19:24.6

7th: Evelyn Reed, Skyview, freshman, 19:26.2

8th: Sydnee Boothby, Washougal, junior, 19:28.2

9th: Katryn Gilbert, Sheldon, sophomore, 19:31.5

10th: Ainslie Knox, Summit, sophomore, 19:35.7

D1 VARSITY BOYS

1st: Daniel Barna, Columbia River, senior, 15:34.2

2nd: Zachary Giesch, Newberg, junior, 15:54.5

3rd: Conor Gibson, West Torrance, senior, 16:10.7

4th: Hayden Green, West Torrance, senior, 16:12.9

5th: Anthony Giesch, Newberg, junior, 16:15.0

6th: Matthew Frey, West Torrance, senior, 16:17.4

7th: Yudai Shimizu, West Torrance, junior, 16:19.1

8th: Eamon Whitten, Lincoln, sophomore, 16:20.0

9th: Giacomo Capriotti, Lincoln, junior, 16:22.1

10th: Matthew Hillyer, Bellarmine Prep, senior, 16:23.3

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: