Oregon high school wrestling 6A state tournament: Meet the champions, placewinners, top teams

The champions, placewinners and top four teams from the Oregon Wrestling Association Class 6A state tournament at Newberg High School  

Photos by Taylor Balkom, for SBLive Oregon

106 pounds

Final

Gage Singleton (Roseburg) d. Isaac Hampton (Newberg), 5-3

Third place

Jeremiah Wachsmuth (Clackamas) d. Scout Santos (Mountain View), 10-7

Fifth place

Max Blanco (McNary) d. Dillon Le (Newberg), 8-1

113 pounds

Final

Zachary Keinonen (Newberg) d. Brandon Smith (Newberg), 4-0

Third place

Tyson Oliver (Mountain View) m.d. Connor Everetts (West Salem), 16-4

Fifth place

Aundre Chacon (South Salem) d. Iker Vigil (Franklin), 8-3

120 pounds

Final

Brayden Boyd (Sprague) d. Ethan Ritchie (Newberg), 9-3

Third place

Josef Miner (Grants Pass) d. Elija Fishler (Cleveland), 4-3

Fifth place

TJ Turner (Aloha) p. Brayden Ostvik (South Medford), 4:00

126 pounds

Final

Nicky Olmstead (Newberg) d. Drew Jones (Mountain View), 6-4

Third place

Logan Medford (Cleveland) d. Chris Dillworth (McMinnville), 10-3

Fifth place

Bo Davis (Sprague) p. Adrian Pacheco (Clackamas), 3:28

132 pounds

Final

Nash Singleton (Roseburg) p. Ethan Goff (West Linn), 1:11

Third place

Andrew Worthington (Mountain View) d. Boulder Friesen (Newberg), 3-1

Fifth place

Charles Spinning (West Linn) d. Harrison Womack (Newberg), 3-1

138 pounds

Final

Kahleb Diaz (Roseburg) d. Micah Worthington (Newberg), 2-1

Third place

Trae Frederick (Newberg) d. Tagge Fry (Grants Pass), 7-5

Fifth place

Oscar Romeo (Liberty) d. Elijah Byers (Sprague), 6-0

145 pounds

Final

Ayden Garver (Newberg) d. Josh Camillo (Sprague), 4-1

Third place

Dallen Jolley (Sherwood) d. Patrick Negra (Newberg), 9-5

Fifth place

Trevor McCoy (Aloha) m.d. Samuel Balderston (Mountainside), 9-1

152 pounds

Final

Charlie Evans (Newberg) m.d. William Musser (Century), 15-4

Third place

Varrius Scanlan (Roseburg) d. Arian Tajgerdu (Mountainside), 6-4 (SV)

Fifth place

Anton Chacon (South Salem) won by injury default over Simon Artunyon (Sprague)

160 pounds

Final

Riley Davis (Sprague) d. Price Pothier (Newberg), 9-2

Third place

Seth Glenn (Sherwood) d. Cougar Friesen (Newberg), 1-0

Fifth place

Ryan Johnston (Grants Pass) d. Abraham Dejesus (Reynolds), 5-1

170 pounds

Final

Darian Thacker (Roseburg) d. Cannon Potts (Mountain View), 5-4

Third place

Justin Rademacher (West Linn) p. Gavin Korkeakoski (Newberg), 1:38

Fifth place

German Munoz (McKay) m.d. Tyler Sims (Clackamas), 11-1

182 pounds

Final

Brook Byers (Sprague) p. Gavin Harris (McKay), 4:52

Third place

Ryan Boucher (Lakeridge) d. Benjamin Winjum (West Linn), 9-3

Fifth place

Colby Olsen (Roseburg) d. Dredan Myers (Grants Pass), 3-2

195 pounds

Final

Hudson Davis (Newberg) d. Robert Plympton (Reynolds), 6-4

Third place

Kaden Boyd (Canby) d. Earl Ingle (West Linn), 8-1

Fifth place

Owen Scott (Sprague) p. Rogan Coffman (Roseburg), 1:09

220 pounds

Final

David Sherman (Sprague) d. Cole Steketee (Sprague), 4-0

Third place

Alec Love (Newberg) p. Jeremiah Jackson (North Medford), 2:34

Fifth place

Jesiah Keiser (Glencoe) p. Curtis Strahm (Tualatin), 1:02

285 pounds

Final

Jacob Barnes (McMinnville) d. Broderick Reese (Century), 1-0

Third place

Connor O`Bryan (Newberg) d. Rory Eck (Mountain View), 1-0

Fifth place

Logan Burden (Grants Pass) m.d. Samiu Letisi (South Salem), 15-4

First place

Newberg

Second place

Sprague

Third place

Roseburg

Fourth place

Mountain View

Team scores

Newberg 490.5, Sprague 261.5, Roseburg 198.5, Mountain View 161, West Linn 125.5, Grants Pass 120.5, Clackamas 72, McMinnville 71, Cleveland 70, Century 68, Mountainside 66.5, Tualatin 64, Canby 57, South Salem 53.5, Aloha 52.5, Reynolds 50, McKay 49.5, McNary 48, South Medford 47.5, West Salem 47.5, Sherwood 42, Westview 41.5, Tigard 40, North Medford 36, David Douglas 34, Sandy 31.5, Franklin 30, Forest Grove 27, Lakeridge 25, Barlow 24.5, Oregon City 23, Glencoe 22, Centennial 20, Gresham 19, Liberty 19, Southridge 15, Wells 15, Beaverton 13, Grant 13, Lake Oswego 12, Lincoln 9, Roosevelt 8, Sheldon 7, Madison 5, Bend 4

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: