Vote now: Who should be SBLive’s Oklahoma high school athlete of the week?

By Buck Ringgold

Here are the candidates for SBLive Oklahoma’s high school athlete of the week for Oct. 18-24. Read through the nominees and cast your vote. Voting will conclude Sunday at 11:59 p.m. If you would like to make a nomination in a future week, email nate@scorebooklive.com

Karston Keene, Mustang football

Keene intercepted four passes, returning one for a touchdown, in the Broncos’ huge 47-41 win at Owasso. He also forced a fumble, recovered another fumble and was in on five tackles.

Collin Matteson, Oklahoma Christian School football

Matteson caught two passes for 104 yards and two TDs, rushed for 133 yards on 12 carries with two TDs, had 52 yards in kickoff returns and recorded nine tackles in the Saints’ 49-14 win against Perry.

Mason Manning, Cashion football

Manning caught seven passes for 158 yards and had two TDs as the Wildcats posted a 34-13 win against Ulysses, Kan.

Jakeb Snyder, Bixby football

Snyder intercepted three passes, all in the first half, and also recorded three tackles by halftime as the Spartans picked up their 44th consecutive win, downing Muskogee, 56-14.

Jaiden Carroll, Jenks football

Carroll rushed for 136 yards on 12 carries and had two TDs as the Trojans prevailed at Yukon, 48-14.

Rovaughn Banks, Tulsa Union football

Banks rushed for 157 yards on 16 carries with three TDs and added 66 yards passing in Union’s 30-14 win at Norman North.

DeSean Brown, Choctaw football

The senior defensive line standout recorded four sacks, resulting in 37 yards of lost yardage, as the Yellowjackets won at Sand Springs, 41-28.

Max Brown, Lincoln Christian football

Brown passed for 280 yards and three touchdowns and also rushed nine times for 71 yards and three more TDs as the Bulldogs moved to 9-0 with a 55-13 win against Checotah.

Maurion Horn, Broken Arrow football

Horn gained 215 yards on 29 carries and had two touchdowns, including the eventual game-winner with 1:07 remaining, in the Tigers’ wild, come-from-behind 47-42 win against Edmond Santa Fe.

Jayson Smith, Del City football

Smith had 123 yards on 20 carries and found the end zone three times, including the game-winner in overtime, as the Eagles rallied for a 35-28 win at Edmond Deer Creek.

Emmanuel Crawford, Grove football

Crawford rushed for two touchdowns and picked up 101 yards, added a receiving TD and returned a punt 58 yards for another TD in the undefeated Ridgerunners’ 56-7 win against Cleveland.

Red Martel, Beggs football

Martel rushed for 250 yards on 15 carries and scored three touchdowns, including a 72-yard jaunt, as the Demons downed Kiefer, 44-14.

Dakota Moton, McAlester football

Moton had a career-high 165 yards on 10 carries and scored two TDs as the Buffaloes moved to 8-0 after a 52-17 win against Tulsa Edison.

Tan Booth, Stillwater football

A freshman, Booth rushed for more than 100 yards and scored two touchdowns in the Pioneers’ 70-0 win at Northwest Classes.

Bobby Belew, Pryor football

Belew caught six passes for 147 yards and two TDs and recorded 11 1/2 tackles on defense in his team’s 36-21 win against Sapulpa.

Andrew Carney, Collinsville football

Carney threw five touchdown passes, all coming in the first half, as the Cardinals moved to 8-0 after a 71-7 win against Tulsa Memorial.

Gage Hamm, Coweta football

Hamm completed 18-of-30 passes for 309 yards and threw four touchdown passes as the Tigers prevailed on the road, winning at Shawnee, 41-13.

Dakaree Scott, Ardmore football

Scott caught two first-half touchdown passes and returned an interception for another TD before halftime as the undefeated Tigers rolled to a 49-7 win against El Reno.

Mason Coddington, Mounds football

Coddington completed 13-of-19 passes for 232 yards and three TDs while intercepting three passes on defense, returning one for a TD, as Mounds defeated Stroud, 42-28.

Malik McMurtrey, Tahlequah football

The senior tailback rushed for 116 yards on 18 carries and three TDs and also caught two passes for 52 yards, including a 39-yard TD, as the Tigers won at home, 47-13, against Glenpool.

Gabe Rodriguez, Wagoner football

Rodriguez completed 11-of-21 passes for 185 yards and three TDs while adding 70 yards rushing in the Bulldogs’ 52-0 win at Oologah.

Dylan White, Verdigris football

White was 17-of-21 passing for 374 yards and six TDs as the Cardinals downed Mannford, 49-6.

Jace Smart, Temple football

Smart had 544 all-purpose yards in his team’s 48-18 win against Ryan. He had 396 yards rushing on 30 carries, returned a kick for a touchdown and intercepted a pass, returning it for another TD.

Casmen Hill, Chandler football

Hill rushed for 209 yards on 17 carries and two TDs as the Lions defeated Meeker, 48-16.

Jarrett Whitefield, Edmond North football

Whitefield rushed for 165 yards on 29 carries and scored four touchdowns in North’s 31-13 win against Southmoore.

Kirk Francis, Metro Christian football

Francis was 18-of-24 passing for 279 yards and three TDs as the Patriots defeated Morris, 35-0.

John Mark Roller, Regent Prep football

Roller threw four touchdown passes, three of those coming in the opening quarter, in Regent Prep’s 55-0 win against Foyil.

Slade Snodgrass, Kingfisher football

Snodgrass rushed for 116 yards on 24 carries and two touchdowns while intercepting a pass on defense in Kingfisher’s 15-13 win against Mount St. Mary.

Mike Taffe, Bishop McGuinness football

Taffe accounted for all the Fighting Irish’s points with three rushing touchdowns, one of which covered 27 yards, in their 18-0 win against Piedmont.

Jackson Bergt, Newcastle football

Bergt threw three TD passes and added a pair of TD runs in the Racers’ 44-21 win against Elgin.

Keigen Crites, Hennessey football

Crites scored the Eagles’ first two touchdowns, including a 78-yard dash, in their 33-18 win against Alva.

Khelil Deere, Eufaula football

Deere caught three passes for 139 yards and two TDs and also returned a punt 65 yards for another TD in the Ironheads’ 49-28 win against Idabel.

Logan Harper, Hilldale football

Harper had three receptions for 104 yards, with all three going for touchdowns, as the Hornets prevailed at Sallisaw, 56-13.

Christian Brumley, Broken Bow football

Brumley threw for three touchdowns and added a rushing touchdown as the Savages won a pivotal 4A-4 game against Fort Gibson, 37-24.

Brannon Westmoreland, Haskell football

Westmoreland threw three touchdown passes in the Haymakers’ 54-6 win against Henryetta.

Jace Jackson, Warner football

Jackson rushed for 105 yards on seven carries and scored three TDs in the Eagles’ 76-0 win against Canadian.

Nick Moore, Harrah football

Moore rushed for 327 yards on 28 carries and had two touchdowns in the Panthers’ 42-19 win against Tecumseh.

Tias McClarty, Norman football

McClarty completed 5-of-6 passes for 107 yards while rushing for 151 yards on 21 carries and three TDs in the Tigers’ 22-19 win at Enid.

Lane Taylor, Keys football

Taylor had four touchdown runs as the Cougars outlasted Spiro, 32-29.

Cam Jackson, Tonkawa football

Jackson rushed for 251 yards on 19 carries and had three TDs in the Buccaneers’ 33-14 win against Hinton.

Ally Fees, Mount St. Mary volleyball

A sophomore outside hitter, Fees had 21 kills, 17 digs and two aces to help the Rockets defeat Midwest City Carl Albert in four sets to claim the 5A state volleyball championship.

Mikiah Perdue, Jenks volleyball

Perdue recorded several kills, including delivering back-to-back kills to begin the decisive fifth set, to help the Trojans rally from a 2-1 deficit to defeat Norman North in five sets for the 6A state volleyball championship.

Liesel Kehoe, Edmond North girls cross country

Kehoe won the 6A girls division of the regional meet at Mustang, finishing with a time of 19:13.50.

A.J. Antonelli, Edmond Deer Creek boys cross country

Antonelli was the winner in the 6A boys division at the regional meet in Mustang, finishing with a time of 16:31.86.

Lily Scheck, Piedmont girls cross country

At the 5A regional meet in Mustang, Scheck won the girls division with a time of 20:40.94.

Tanner Bailey, Piedmont boys cross country

Bailey was the winner of the 5A boys regional meet in Mustang, finishing with a time of 16:56.97.

Cayden Dawson, Bixby girls cross country

Dawson won the 6A girls title at the regional meet held in Tulsa, winning the event in 17:26.62.

Keegan Thomas, Stillwater boys cross country

Thomas captured the 6A boys title at the regional meet held in Tulsa as he finished in 15:39.18.

Brelee Burcham, Coweta girls cross country

Burcham took the girls 5A championship at the regional meet in Tulsa, finishing in a time of 19:11.67.

Mason Pendley, Pryor boys cross country

Pendley won the boys 5A title at the regional meet in Tulsa as he recorded a time of 16:51.45.

Micah Dickens, Regent Prep girls cross country

Dickens won the 3A girls title at the regional meet in Henryetta, finishing in a time of 12:46.31.

Ty Rupert, Kiefer boys cross country

Rupert won the 3A boys title at the regional meet in Henryetta, finishing in a time of 18:19.99.

Gabriella Degeorge, Lincoln Christian girls cross country

At the regional meet in Henryetta, Degeorge won the girls 4A championship with a time of 12:35.80.

Andrew Smithwick, Lincoln Christian boys cross country

Smithwick claimed the boys 4A title at the regional meet in Henryetta, finishing with a time of 16:48.69.

Miley Holt, Oktaha girls cross country

Holt claimed the girls 2A title at the regional meet in Henryetta, finishing in a time of 13:15.50.

Erik Franco, Santa Fe South boys cross country

Franco won the boys 2A championship at the regional meet in Henryetta in a time of 17:06.87.

Baylee Tapley, Bethel girls cross country

Tapley finished first in the 3A girls division at the regional meet in Waurika, recording a time of 12:26.37.

Brycen Ward, Kingston boys cross country

Ward claimed the 3A boys title at the regional meet in Waurika, finishing in 17:14.03.

Isabel Sanchez, Madill girls cross country

Sanchez took the 4A girls championship at the regional meet in Waurika, recording a time of 12:17.15.

Damien Williams, Cache boys cross country

Williams claimed the 4A boys title at the regional meet in Waurika as he won it in 16:21.83.

Reese Coleman, Watonga girls cross country

Coleman placed first in the 2A girls division at the regional meet in Waurika, finishing in a time of 12:34.66.

Livan Rosas, Boise City boys cross country

Rosas took first place in the 2A boys division at the regional meet in Waurika, finishing in a time of 17:40.81.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: