Pocola ATH Ian Hardwick voted SBLive’s Oklahoma High School Athlete of the Week

Congratulations to Pocola ATH Ian Hardwick for being voted SBLive’s Oklahoma High School Athlete of the Week for Sep. 20-25!

The senior completed 4-of-6 passes for 120 yards and two touchdowns while adding 37 yards on the ground in the Indians’ 28-14 win against Roland. On defense, he intercepted a pass and recovered a fumble.

Hardwick received 56.87% of the vote, beating out Wagoner’s Braylan Robinson who finished second with 38.97%

If you would like to nominate an athlete, please email regan@scorebooklive.com or message us on Twitter or Instagram at @sbliveok.

Here are the other athletes who were nominated for Sep 20-25:

Major Cantrell, Washington football

Cantrell completed 11-of-17 passes for 312 yards and five touchdowns to help power the Warriors past Purcell, 42-13.

Canon West, Tuttle football

West rushed for 118 yards on 24 carries and scored all three of his team’s touchdowns as Tuttle won at Cushing, 22-7.

Jaylon Orange, Shawnee football

Orange rushed for 191 yards and had 93 yards receiving while scoring six total TDs in Shawnee’s 60-14 win against Durant. He also intercepted a pass on defense.

Mike Taffe, Bishop McGuinness football

Taffe carried the ball 28 times for 262 yards and six touchdowns in a 56-41 win against Lawton Eisenhower. He also caught five passes for 27 yards and threw a 53-yard pass.

Shaker Reisig, Jenks football

Reisig completed 7-of-10 passes for 182 yards and four TDs as the Trojans defeated Enid, 49-6.

T.J. Cowan, Tulsa Union football

Cowan booted a 20-yard field goal in overtime as Union defeated No. 1 ranked Owasso, 10-7.

C.J. Smith, Choctaw football

Smith scored two third-quarter touchdowns to help the Yellowjackets rally from a deficit as they went on to a 29-20 win against previously undefeated Tulsa Booker T. Washington.

Demarious Robinson, Edmond Santa Fe football

Robinson went over the 100-yard rushing mark and had a pair of touchdowns in Santa Fe’s 49-21 win against crosstown rival Edmond Memorial.

Kordell Gouldsby, Holland Hall football

Gouldsby had a pair of first-half rushing touchdowns to help power the Dutch past Mannford, 41-0.

RJ Spears-Jennings, Broken Arrow football

In his first start of the season at defensive back, Spears-Jennings returned an interception 48 yards for a touchdown and then picked off a pass in the end zone in the final seconds to preserve the Tigers’ 19-12 win at Westmoore.

Erik McCarty, McAlester football

McCarty rushed for 140 yards on 20 carries and scored all three of his team’s touchdowns in the Buffaloes’ 19-0 win at Tulsa Bishop Kelley.

Max Brown, Lincoln Christian football

Brown passed for 283 yards and five touchdowns and added a touchdown run as the Bulldogs defeated Sequoyah-Tahlequah, 63-0.

Gage Hamm, Coweta football

Hamm completed 11-of-14 passes for 145 yards and four TDs while adding a 35-yard TD run in the Tigers’ 56-7 win against Tulsa Edison.

Isaiah Gray, Lawton MacArthur football

Gray scored two first-half rushing touchdowns, one coming on an 87-yard sprint, as the Highlanders defeated Duncan, 42-7.

Jaden Hall, Balko-Forgan football

Hall completed all but 11 of his pass attempts for 215 yards and four TDs to help his team to a 76-34 win against Hollis.

Collin Matteson, Oklahoma Christian School football

Matteson touched the ball seven times for a total of 121 yards and four TDs in a 45-7 win against Chisholm. He also recorded 11 tackles and recovered a fumble.

Kirk Francis, Metro Christian football

Francis was 24-of-32 passing for 284 yards and four touchdowns as the Patriots defeated Okmulgee, 50-14.

Marcus Dockins, Moore football

Dockins scored four touchdowns as the Lions defeated Southmoore, 42-0, as Moore posted wins against crosstown rivals Southmoore and Westmoore in the same season for the first time in history.

Christian Burke, Bixby football

Burke threw for 315 yards and three touchdowns as the Spartans extended their winning streak to 40 straight games after a 71-0 win at Bartlesville.

Isaiah Hammons, Guthrie football

Hammons rushed for 175 yards and had two total touchdowns in Guthrie’s 35-14 win against Piedmont.

Emmanuel Crawford, Grove football

Crawford carried the ball 22 times for 286 yards and scored five touchdowns as the Ridgerunners outlasted Oologah, 59-35.

Gage Gundy, Stillwater football

Gundy completed 21-of-36 passes for 164 yards and two TDs while adding a rushing TD as the Pioneers rallied late in regulation and eventually beat Edmond Deer Creek in double overtime, 35-28.

Landon Lagasse, Cashion football

Lagasse caught 15 passes for 156 yards and had five touchdowns as Cashion defeated Watonga, 56-34.

Boyce McIntosh, Community Christian football

McIntosh was 16-of-24 passing for 278 yards and six TDs in the Royals’ 47-0 win against Holdenville.

Ruben Vega, Luther football

Vega had two rushing touchdowns in a 48-8 Lions’ win against Blackwell. He also recorded 13 tackles, forced a fumble and blocked two punts.

Sawyer Webb, Mangum football

Webb rushed for 105 yards on 10 carries and a touchdown, caught three passes for 115 yards and two TDs and also had 10 tackles on defense in the Tigers’ 46-14 win against Walters.

Carson May, Jones football

May completed 11-of-16 passes for 281 yards and four TDs while adding a rushing TD in the Longhorns’ 56-6 win against Star Spencer.

Ethan Mullins, Wayne football

Mullins sprinted 65 yards for a touchdown early in his team’s 42-7 win against Wynnewood, which also set the school record for career rushing yards.

Jacob Blevins, Sand Springs football

Blevins caught nine passes for 142 yards, including a 64-yard touchdown reception in the Sandites’ 30-13 win against Ponca City.

Cooper Lai, Cascia Hall football

Lai threw for three touchdowns in Cascia Hall’s 48-0 win against Heavener.

Macuric Demry, Tulsa Rogers football

Demry threw for 188 yards and two touchdowns while adding 97 yards rushing and a touchdown in the Ropers’ 42-6 win against Tulsa East Central.

Braylan Robinson, Wagoner football

Robinson rushed for 137 yards on nine carries and had three touchdowns in the Bulldogs’ 55-14 win against Cleveland.

Todd Mattox, Poteau football

Mattox went for 196 yards on the ground on 25 carries and scored three touchdowns in the Pirates’ 46-16 win at Hilldale.

Alan McKeefry, Spiro football

McKeefry completed 24-of-34 passes for 341 yards and had three touchdowns as the Bulldogs won at Panama, 41-6.

Peyton Yarbrough, Tuttle volleyball

Yarbrough had 10 kills, three aces and 13 assists as the Lady Tigers swept Cement in three sets on Sept. 20; then had 14 kills, two aces, two blocks and 10 assists in a three-set sweep against Putnam City West on Sept. 23.

Kaitlyn Robinson, Westmoore volleyball

Robinson finished with 10 kills and two blocks in her team’s three-set sweep against Enid on Sept. 21.

Bess Glenn, Stillwater volleyball

Glenn had 17 kills, two blocks and 11 digs in the Lady Pioneers’ three-set sweep against Mustang on Sept. 21.

Alli Bordwine, Chickasha softball

Bordwine went 4-for-4 at the plate to help Chickasha to an 8-1 win against Blanchard on Sept. 20.

Brinkley Campbell, Plainview softball

Campbell went 3-for-4 with a double, two RBIs and two runs scored in Plainview’s 13-0 win against Sulphur on Sept. 20.

Gabby Higbee, Dewey softball

Higbee was 2-for-3 with a double and a home run in Dewey’s 13-6 win against Kiefer on Sept. 20; then in a rematch the next day, she homered and doubled again in an 8-7 win for Dewey.

Allyssa Parker, Pocola softball

Parker threw a no-hitter and had eight strikeouts in the Lady Indians’ 10-0 win against Panama on Sept. 21. It was her fifth no-hitter this season to go along with a perfect game.

Addi Wright, Whitesboro softball

In Whitesboro’s 12-0 and 14-0 wins against Eagletown in the Class B districts, Wright pitched both games and gave up one hit while striking out 15 of the 19 batters she faced.

Abi Gregory, Durant softball

Gregory tossed a no-hitter and struck out 20 batters as Durant posted a 5-0 win against Glenpool on Sept. 25.

Isabel Sanchez, Madill girls cross country

Sanchez won the girls division of the Silo Invitational on Sept. 21, finishing with a time of 13:01.

Anthony Sanchez, Madill boys cross country

Sanchez claimed the boys division of the Silo Invitational on Sept. 21, finishing with a time of 18:15.

Ally Rice, Lindsay girls cross country

Rice took first place in the girls division of the Lindsay Invitational on Sept. 21 with a time of 14:47.1.

Daniel Ponce, Lindsay boys cross country

Ponce was the winner of the boys division of the Lindsay Invitational on Sept. 21, finishing with a time of 18:56.6.

Brelee Burcham, Coweta girls cross country

At the Booker T. Washington Invitational on Sept. 23, Burcham was the winner in the girls division, finishing with a time of 18:58.93.

Larry Mathis, Casady boys cross country

Mathis was the boys division winner at the Booker T. Washington Invitational on Sept. 23 with a time of 15:46.11.

Reese Sallee, Coalgate girls cross country

Sallee took first in the girls division of the Blue and Gold Invite in Holdenville on Sept. 25, finishing in a time of 14:59.0.

Brayden Stovall, Battiest boys cross country

Stovall was the winner in the boys division at the Blue and Gold Invite in Holdenville, finishing in a time of 19:33.0.

Cayden Dawson, Bixby girls cross country

Dawson was the 6A girls winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 17:41.78.

Josh Cherry, Edmond Memorial boys cross country

Cherry was the 6A boys winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 15:51.40.

Audrey McElhaney, Elgin girls cross country

McElhaney was the 5A girls winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 19:52.43.

Mulubrehan Gebresilase, Guymon boys cross country

Gebresilase was the 5A boys winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 16:35.43.

Haley Smith, Community Christian girls cross country

Smith was the 4A girls winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 12:30.56.

Damien Williams, Cache boys cross country

Williams was the 4A boys winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 16:28.55.

Kaylie Washko, Oklahoma Christian Academy girls cross country

Washko was the 3A girls winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 12:14.49.

Riley Randall, Meeker boys cross country

Randall was the 3A boys winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 16:22.71.

Hollie Stalder, Hooker girls cross country

Stalder was the 2A girls winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 12:41.77.

Erik Franco, Santa Fe South boys cross country

Franco was the 2A boys winner at the Edmond Pre-State meet on Sept. 25, finishing with a time of 16:34.10.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: