Haskell softball star Lynzi Kelley voted SBLive’s Oklahoma High School Athlete of the Week

Congratulations to Haskell softball star Lynzi Kelley for being voted SBLive’s Oklahoma High School Athlete of the Week for Sep. 13-19!

The sophomore shortstop hit a game-tying three-run homer and then scored the eventual game-winning run as Haskell rallied to beat Henryetta, 4-3, on Sept. 16.

Kelley received 59.26% of the vote, beating out Buffalo Valley’s Courtney Grey who finished second with 38.97%.

If you would like to nominate an athlete, please email regan@scorebooklive.com or message us on Twitter or Instagram at @sbliveok.

Here are the other athletes who were nominated for Sep 13-19:

Braylin Presley, Bixby football

Presley rushed for 233 yards and three touchdowns on 16 carries and added a receiving touchdown as the Spartans downed Stillwater, 42-14. 

Micah Tease, Tulsa Booker T. Washington football

Tease caught a 15-yard touchdown pass and returned a fumble 100 yards for another TD in the Hornets’ 64-13 win against Tulsa Edison.

Ty Pennington, Sand Springs football

Pennington completed 21-of-32 passes for 331 yards and five touchdowns to help the Sandites to a come-from-behind 40-33 road win at Shiloh Christian (Ark.).

Zane Woodham, Holland Hall football

Woodham rushed for 153 yards on 16 carries and had three touchdowns as the defending 3A state champion Dutch rolled past defending 2A champion Metro Christian, 37-7. 

Ethan Frakes, Norman North football

Frakes completed 12-of-14 passes for 292 yards and four touchdowns while adding a rushing TD as the Timberwolves stayed undefeated after a 47-10 win at Yukon.

Max Brown, Lincoln Christian football

Brown threw for 233 yards and five touchdowns and also added two TD runs as the Bulldogs moved to 4-0 after a 58-14 win against Trinity Christian (Texas).

Gavin Freeman, Heritage Hall football

The dynamic Freeman accounted for the Chargers’ first three touchdowns in a 44-0 home win against Oklahoma City John Marshall. He caught TD passes covering 35 and 58 yards, and also added a 7-yard TD run.

Isaiah Gray, Lawton MacArthur football

Gray rushed for nearly 160 yards and had two touchdowns, including one to break a tie score late in the game as the Highlanders pulled out a 28-21 win at Enid.

Camden Crooks, Cushing football

Crooks caught 10 passes for 158 yards and five TDs in the Tigers’ 55-14 win against Berryhill. He also recorded 10 tackles on defense, forced one fumble and recovered two fumbles.

Colin Fisher, Noble football

Fisher completed 12-of-18 passes for 317 yards and five touchdowns as Noble outlasted Piedmont, 49-35.

Ben Harman, Cashion football

Harman was 18-of-22 passing for 339 yards and six TDs as Cashion rolled past Thomas, 47-0.

Daxton Hembree, Westville football

Hembree caught two passes for 64 yards and two touchdowns, rushed two times for 59 yards and a touchdown and also returned an interception 52 yards for another TD in the Yellowjackets’ 32-12 win against Kansas.

Jace Jackson, Warner football

Jackson accounted for five total TDs in the Eagles’ 51-6 win against Chouteau. He threw for three touchdowns and added a pair of TD runs.

Eric Virgil, Hilldale football

Virgil had 123 yards on 15 carries and four touchdowns, threw a 48-yard pass and also caught a 28-yard pass as the Hornets downed Oologah, 64-21.

Cole Mahaney, Fort Gibson football

Mahaney threw for 129 yards and two TDs on 10-of-19 passing and also returned a fumble for another TD as the Tigers held off Glenpool, 34-26.

Virgil Yates, Del City football

Yates rushed for 153 yards and four TDs, including the game-winner in overtime as Del City defeated Bishop McGuinness, 27-21. Yates also passed for 87 yards.

Nick Moore, Harrah football

Moore rushed for 208 yards on 25 carries and two touchdowns in the Panthers’ 33-0 win against McLoud.

Tias McClarty, Norman football

McClarty rushed for 217 yards and scored six touchdowns, including a 3-yard game-winning score with six seconds left as the Tigers rallied for a wild 62-58 win against Mustang.

Braxton Peterson, Spiro football

Peterson rushed for 75 second-half yards and had five rushing touchdowns, including the go-ahead score with less than two minutes left, in Spiro’s 41-35 win at Muldrow. Peterson added a receiving TD for six total touchdowns on the night.

Matt Clover, Eufaula football

Clover rushed for 130 yards on 12 carries and had three touchdowns in the Ironheads’ 49-6 win against archrival Checotah.

Gunner Dozier, Gore football

Dozier rushed for 225 yards on 20 carries and had three TDs as the Pirates pushed past Panama, 56-6.

Chad Wynne, Tecumseh football

Wynne had two touchdown runs and also caught a two-point pass in Tecumseh’s 27-14 win against Elgin.

Gabe Rodriguez, Wagoner football

Rodriguez passed for 174 yards and added 98 yards on the ground with a touchdown as the Bulldogs downed Sperry, 42-14.

Sebastian Gonzalez, Hennessey football

Gonzalez threw for three touchdown passes and also kicked five extra points as Hennessey rolled past Crooked Oak, 47-0.

Jaxon Fouts, Roland football

Fouts passed for two touchdowns and also ran for another TD, all coming after halftime, as the Rangers pulled away for a 43-12 win against Wilburton.

Julian Marroquin, Marlow football

Marroquin rushed for three touchdowns, covering 20, 44 and 3 yards, in Marlow’s 42-10 win against Atoka.

Ford Smith, Covington-Douglas football

Smith threw for four touchdowns and added a TD run in the Wildcats’ 46-0 win against Deer Creek-Lamont.

Caden Parnell, Verdigris football

Parnell rushed for 153 yards on 15 carries, including the go-ahead TD with less than eight minutes left to play, in the Cardinals’ 24-21 win against Victory Christian.

Maddux Shelby, Webbers Falls football

Shelby rushed for 159 yards on 23 carries with a TD and also threw a 25-yard TD pass in the Warriors’ 32-8 win against Oaks.

Anthony Buchanan, Central Sallisaw football

Buchanan had two TD passes along with three TD runs to help the Tigers to a 35-21 win against Heavener. 

Riley Rattay, Stillwater volleyball

Rattay had nine kills, six aces and nine digs to help her team post a four-set win against Westmoore on Sept. 13.

Kalayla Johnson, Holland Hall volleyball

Johnson finished with 22 kills and six blocks in her team’s five-set win against Cascia Hall on Sept. 14; then had 14 kills, three blocks and five digs as Holland Hall won in four sets against Lincoln Christian on Sept. 16.

Maranda Overholt, Tuttle volleyball

Overholt had 14 assists, four digs and three aces as the Lady Tigers swept Chickasha in three sets on Sept. 14.

Emma Matthews, Lincoln Christian volleyball

Matthews registered 20 kills, three aces and nine digs in the Lady Bulldogs’ four-set win against Catoosa on Sept. 14.

Maren Johnson, Jenks volleyball

Johnson finished with 11 kills, five digs and a block in the Lady Trojans’ three-set sweep against Muskogee on Sept. 14.

Jessica Shildt, Bishop Kelley volleyball

Shildt had 13 digs, four assists and served an ace in her team’s three-set sweep against Edmond North on Sept. 14.

Olivia Vance, Bixby volleyball

Vance had 24 kills as Bixby outlasted Owasso in five sets on Sept. 14.

Makenzi Swick, Stillwater softball

Swick struck out 10 batters to help the Lady Pioneers defeat Bixby on Sept. 13, 5-1. She also set the career strikeout record with 403.

Rylee Anglen, Skiatook softball

Anglen had four hits, including a pair of doubles, to help lift Skiatook to a 12-1 win against Vinita on Sept. 13.

Emma Wilson, Lone Grove softball

Wilson struck out 13 batters as Lone Grove outlasted Plainview in 11 innings, 6-4, on Sept. 14.

Bailey Lairamore, Pocola softball

Lairamore’s two-run triple helped power the Lady Indians to an 11-2 win against Whitesboro Sept. 16 and their fifth straight LeFlore County Tournament title.

Kyla Davenport, Carl Albert softball

Davenport delivered the go-ahead single as part of a seven-run sixth inning as Carl Albert rallied for a 7-6 win against Piedmont on Sept. 16.

Riley Lee, Plainview softball

Lee went 3-for-4 with two doubles, three RBIs and four runs scored in Plainview’s 13-3 win against Kingston on Sept. 16.

Karsyn York, Muskogee softball

York went 3-for-4, including hitting the go-ahead home run in the seventh as Muskogee swept Ponca City in a doubleheader on Sept. 18, winning the nightcap, 5-4.

Courtney Grey, Buffalo Valley softball

Grey threw a two-hit shutout and struck out 18 in her team’s 1-0 win against Broken Bow on Sept. 18.

Mulubrehan Gebresi, Guymon boys cross country

Gebresi won the boys division at his hometown race, the Rattlesnake Run Sept. 14 in Guymon, in a time of 18:08.20.

Corbin Galt, Perkins-Tryon boys cross country

Galt captured first place in the boys division at the Heritage Hall Invitational on Sept. 14, winning with a time of 17:44.52.

Lydon Swafford, Mannford boys cross country

Swafford was the winner in the boys division at the Inola meet on Sept. 14, finishing with a time of 16:48.35.

Francisco Santos, Owasso boys cross country

Santos took the boys division at the Owasso Invitational on Sept. 17 as he finished with a time of 17:34.28.

Rowdy Randall, Hollis boys cross country

Randall was the winner in the A-4A boys division at the Lawton High/Lawton Eisenhower Invitational on Sept. 17, winning with a time of 19:26.08.

Hunter Monostori, Elgin boys cross country

Monostori was the first-place winner in the 5A-6A boys division at the Lawton High/Lawton Eisenhower Invitational on Sept. 17 with a time of 18:15.83.

Andres Young, Destiny Christian boys cross country

Young was the winner in the boys 2A-4A division at the USAO/Chickasha meet on Sept. 18, finishing with a time of 17:15.25.

Kaceson Lolar, Duncan boys cross country

Lolar took first place in the 5A boys division at the USAO/Chickasha meet on Sept. 18 with a time of 16:25.69.

Ike Walker, Holland Hall boys cross country

Walker claimed the boys division at the Holland Hall Invitational on Sept. 18, finishing with a time of 17:01.80.

Allen White, Wetumka boys cross country

White finished first in the Class A boys division at the North Rock Creek meet on Sept. 18 with a time of 20:19.30.

Ty Bliss, Gore boys cross country

Bliss won the 2A-4A boys division at the North Rock Creek meet on Sept. 18, recording a time of 16:36.51.

Matthew Smith, Oklahoma Bible boys cross country

Smith claimed first place in the boys division at the Turkey Creek Classic in Hennessey on Sept. 18, finishing with a time of 18:02.00.

Kaylee Campbell, Bridge Creek girls cross country

Campbell took first place in the girls division at the Heritage Hall Invitational on Sept. 14, winning in a time of 13:04.60.

Avery Stanley, Yukon girls cross country

Stanley claimed the girls title at the Owasso Invitational on Sept. 17 as she recorded a time of 20:16.06.

Daityn Webb, Sulphur girls cross country

Webb was the winner in the A-4A girls division at the Lawton High/Lawton Eisenhower Invitational, finishing with a time of 13:21.43.

Audrey McElhaney, Elgin girls cross country

McElhaney took first place in the 5A-6A girls division at the Lawton High/Lawton Eisenhower Invitational, finishing with a time of 21:36.60.

Canon Russell, Lindsay girls cross country

Russell took first place in the 2A-4A girls division at the USAO/Chickasha meet with a time of 14:05.46.

Gracie Blevins, Bishop McGuinness girls cross country

Blevins claimed the 5A girls title at the USAO/Chickasha meet with a time of 21:49.65.

Payton Hinkle, Broken Arrow girls cross country

Hinkle was the winner in the girls division at the Cowboy Jamboree Sept. 18 in Stillwater, finishing in a time of 19:27.30.

Emily Cruz, Stilwell girls cross country

Cruz won the girls division at the Inola meet on Sept. 14 with a time of 12:19.32; then took the girls division at the Panther Classic Sept. 18 in Siloam Springs, Ark., finishing with a time of 20:09.10.

Lilly Wyche, Stonewall girls cross country

Wyche won the Class A girls division at the North Rock Creek meet, finishing in a time of 14:01.88.

Kaylie Washko, Oklahoma Christian girls cross country

Washko captured first place in the 2A-4A girls division at the North Rock Creek meet on Sept. 18 with a time of 12:21.60.

Abby Guffy, Cherokee girls cross country

Guffy won the girls division at the Turkey Creek Classic Sept. 18 in Hennessey with a time of 13:33.00.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: