3A SSC all-league football spring 2021: Yelm’s Ronquillo, Olympia’s Ramirez-Cortes are co-MVPs

(Photo courtesy of Carol Thompson)

Here are the 3A South Sound Conference’s first team, second team and honorable mention selections for the spring of 2021 football season, as voted on by the coaches:

Co-most valuable players: Kyler Ronquillo, Yelm, soph.; Alfredo Ramirez-Cortes, Olympia, sr.

Offensive most valuable player: Dontae Owens, River Ridge, sr.

Defensive co-most valuable players: Jack Olsen, Olympia, sr.; Ray Wright, Yelm, soph.

Co-linemen of the year: Dylan Jemtegaard, Yelm, sr.; Armani Tonuao, North Thurston, sr.

Staff of the year: Yelm

Special nomination: Cole Pulsipher, North Thurston, sr.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Gabe Downing, Olympia, soph.

RB — Darion Brown, River Ridge, sr.

RB — Sean Rohwedder, Yelm, sr.

WR — Kaden Moses, River Ridge, sr.

WR — Parker Fouts, Olympia, soph.

WR — Mitchell Armstrong, Capital, sr.

WR — Mason Juergens, Olympia, soph.

OL — Slade Edwards, Yelm, sr.

OL — Kollin Gifford, Yelm, jr.

OL — Lysander Moeolo, Timberline, sr.

OL — Joey Oliver, North Thurston, sr.

OL — Hunter Irish, Olympia, jr.

FIRST TEAM DEFENSE

DL — Logan Platt, Yelm, jr.

DL — D.J. Togiola, Timberline, sr.

DL — Lysander Moelo, Timberline, sr.

DL — Mitchell Armstrong, Capital, sr.

LB — Cole Peterson, Olympia, sr.

LB — William Carreto, Yelm, soph.

LB — Cooper Cleveringa, Capital, jr.

LB — Trey Lahn, Capital, sr.

DB — Brian Cooper, Timberline, sr.

DB — Darius Wilson, River Ridge, sr.

DB — Deonte Burns, Capital, jr.

DB — Kenyatta McNeese, Olympia, soph.

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Eli Hoffman, Capital, sr.

RB — Brayden Platt, Yelm, fr.

RB — Jake Kennedy, Capital, jr.

WR — Dontae Robinson, River Ridge, jr.

WR — Jevon Brown, Timberline, sr.

WR — Sean Brost, River Ridge, sr.

WR — Connor Johnson, Olympia, soph.

OL — Sam Scroggins, River Ridge, sr.

OL — Landon Barger, Yelm, fr.

OL — Bruce Price, North Thurston, jr.

OL — Dom Teftt, Olympia, sr.

OL — Cooper Carlson, Capital, jr.

SECOND TEAM DEFENSE

DL — Marky Liburdi, Yelm, sr.

DL — Caiden Cockrell, Olympia, jr.

DL — Nate Millen, River Ridge, sr.

DL — Calvin Syverson, Olympia, sr.

LB — Elijah Iosefo, River Ridge, jr.

LB — Kaleb McNeely, Timberline, soph.

LB — Brayden Platt, Yelm, fr.

LB — Benny Mapu, River Ridge, sr.

DB — Adrian Tapia, North Thurston, soph.

DB — Aden Schaler, Yelm, soph.

DB — Jabari Ramos, Olympia, sr.

DB — Braeden Matthews, Olympia, sr.

HONORABLE MENTION

Capital — Cooper Carlson, jr.; Bryce Switzer, jr.

North Thurston — QB Ray Parker, soph.; RB Adrian Tapia, soph.; Nathan Hulett, sr.

Olympia — OL Jacob Sipe, sr.; Keoni Tuitelel, sr.; Caiden Cockrell, jr.

River Ridge — DL Jeremy Stalcup, sr.; DB Dorian Cotton, sr.; DB Zablon Lamp, sr.; RB Reese Lindsey, sr.; LB Johnny Mapu, soph.

Timberline — DB Cameron Hashimoto, soph.

Yelm — OL Josh Piland, sr.; WR Hunter Venable, jr.; LB Andres Escobedo, sr.

(3A SSC all-league team formatted by The News Tribune)

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: