Download the app
FOLLOW SBLIVE SPORTS
SUBSCRIBE TO OUR PODCASTS
IN PARTNERSHIP WITH
MD
National
Alabama
Alaska
Arizona
Arkansas
California
Colorado
Connecticut
Delaware
Washington, D.C.
Florida
Georgia
Hawaii
Idaho
Illinois
Indiana
Iowa
Kansas
Kentucky
Louisiana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Mississippi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New Hampshire
New Jersey
New Mexico
New York
North Carolina
North Dakota
Ohio
Oklahoma
Oregon
Pennsylvania
Rhode Island
South Carolina
South Dakota
Tennessee
Texas
Utah
Vermont
Virginia
Washington
West Virginia
Wisconsin
Wyoming
Set Default State
Football
B. Basketball
G. Basketball
Baseball
All Sports
Baseball
Boys Basketball
Girls Basketball
Beach Volleyball
Boys Cross Country
Girls Cross Country
Field Hockey
Flag Football
Football
Boys Golf
Girls Golf
Boys Ice Hockey
Girls Ice Hockey
Boys Lacrosse
Girls Lacrosse
Boys Soccer
Girls Soccer
Softball
Boys Tennis
Girls Tennis
Boys Ultimate Frisbee
Girls Ultimate Frisbee
Unified Basketball
Boys Volleyball
Girls Volleyball
Boys Water Polo
2022 MPSSAA Class 2A Girls Soccer State Tournament
Varsity Girls Soccer
Bracket
Bracket
Scores
Scores
Teams
Teams
More
More
2022 MPSSAA Class 2A Girls Soccer State Tournament
Share
2022 MPSSAA Class 2A Girls Soccer State Tournament
Region Quarterfinals
Region Semifinals
Region Finals
State Quarterfinals (Remaining 8 Teams Reseeded)
State Semifinals
State Championship
1
BYE
1
Century
BYE
2
Final
Details
4
Southern
2
5
Winters Mill
0
3
BYE
3
Liberty
BYE
4
BYE
2
Northeast
BYE
5
BYE
1
Glenelg
BYE
6
Final
Details
4
Walkersville
1
5
Middletown
0
7
Final
Details
3
Oakland Mills
5
6
Hammond
2
8
BYE
2
Poolesville
BYE
9
BYE
1
Hereford
BYE
10
BYE
11
BYE
3
Carver A&T
BYE
12
BYE
2
Lansdowne
BYE
13
BYE
1
Overlea
BYE
14
BYE
15
BYE
3
Sparrows Point
BYE
16
BYE
2
Eastern Tech
BYE
17
BYE
1
Douglass
BYE
18
BYE
19
BYE
3
Gwynn Park
BYE
20
BYE
2
Fairmont Heights
BYE
21
BYE
1
Calvert
BYE
22
Final
Details
4
La Plata
9
5
Stone
0
23
Final
Details
3
McDonough
9
6
Lackey
1
24
Final
Details
2
Patuxent
7
7
Westlake
0
25
BYE
1
Rising Sun
BYE
26
Final
Details
4
Harford Tech
1
5
Elkton
0
27
BYE
3
North East
BYE
28
BYE
2
North Harford
BYE
29
BYE
1
Parkside
BYE
30
Final
Details
4
Easton
0
5
North Caroline
2
31
Final
Details
3
Kent Island
15
6
Wicomico
0
32
BYE
2
Queen Anne's County
BYE
33
Final
Details
1
Century
2
4
Southern
0
34
Final
Details
3
Liberty
0
2
Northeast
3
35
Final
Details
1
Glenelg
1
4
Walkersville
0
36
Final
Details
3
Oakland Mills
1
2
Poolesville
0
37
BYE
1
Hereford
BYE
38
Final
Details
3
Carver A&T
2
2
Lansdowne
0
39
BYE
1
Overlea
BYE
40
Final
Details
3
Sparrows Point
3
2
Eastern Tech
2
41
BYE
1
Douglass
BYE
42
Final
Details
3
Gwynn Park
0
2
Fairmont Heights
4
43
Final
Details
1
Calvert
6
4
La Plata
0
44
Final
Details
3
McDonough
1
2
Patuxent
3
45
Final
Details
1
Rising Sun
0
4
Harford Tech
2
46
Final
Details
3
North East
0
2
North Harford
3
47
Final
Details
1
Parkside
1
5
North Caroline
0
48
Final
Details
3
Kent Island
2
2
Queen Anne's County
3
49
Final
Details
1
Century
2
2
Northeast
0
50
Final
Details
1
Glenelg
1
3
Oakland Mills
0
51
Final
Details
1
Hereford
12
3
Carver A&T
0
52
Final
Details
1
Overlea
0
3
Sparrows Point
14
53
Final
Details
1
Douglass
3
2
Fairmont Heights
1
54
Final
Details
1
Calvert
4
2
Patuxent
1
55
Final
Details
2
North Harford
1
4
Harford Tech
0
56
Final
Details
1
Parkside
0
2
Queen Anne's County
2
57
Final
Details
1
Calvert
2
8
Sparrows Point
2
58
Final
Details
4
Queen Anne's County
0
5
Century
4
59
Final
Details
3
Glenelg
4
6
North Harford
1
60
Final
Details
2
Douglass
0
7
Hereford
7
61
Final
Details
5
Century
2
8
Sparrows Point
0
62
Final
Details
3
Glenelg
3
7
Hereford
2
63
Final
Details
3
Glenelg
0
5
Century
1
Lower number seed is the home team.