Download the app
FOLLOW SBLIVE SPORTS
SUBSCRIBE TO OUR PODCASTS
IN PARTNERSHIP WITH
NAT.
National
Alabama
Alaska
Arizona
Arkansas
California
Colorado
Connecticut
Delaware
Washington, D.C.
Florida
Georgia
Hawaii
Idaho
Illinois
Indiana
Iowa
Kansas
Kentucky
Louisiana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Mississippi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New Hampshire
New Jersey
New Mexico
New York
North Carolina
North Dakota
Ohio
Oklahoma
Oregon
Pennsylvania
Rhode Island
South Carolina
South Dakota
Tennessee
Texas
Utah
Vermont
Virginia
Washington
West Virginia
Wisconsin
Wyoming
Set Default State
Football
B. Basketball
G. Basketball
Baseball
All Sports
Baseball
Boys Basketball
Girls Basketball
Beach Volleyball
Boys Cross Country
Girls Cross Country
Field Hockey
Flag Football
Football
Boys Golf
Girls Golf
Boys Ice Hockey
Girls Ice Hockey
Boys Lacrosse
Girls Lacrosse
Boys Soccer
Girls Soccer
Softball
Boys Tennis
Girls Tennis
Boys Ultimate Frisbee
Girls Ultimate Frisbee
Unified Basketball
Boys Volleyball
Girls Volleyball
Boys Water Polo
MPSSAA Class 1A Girls Lacrosse State Tournament
Varsity Girls Lacrosse
Bracket
Bracket
Scores
Scores
Teams
Teams
More
More
MPSSAA Class 1A Girls Lacrosse State Tournament
Share
MPSSAA Class 1A Girls Lacrosse State Tournament
Region Quarterfinals
Region Semifinals
Region Finals
State Quarterfinals (Final 8 Teams Reseeded)
State Semifinals
State Championship
1
BYE
1
South Carroll
BYE
2
BYE
3
BYE
3
Liberty
BYE
4
BYE
2
Francis Scott Key
BYE
5
BYE
1
Boonsboro
BYE
6
BYE
4
Brunswick
BYE
7
BYE
3
Catoctin
BYE
8
BYE
2
Smithsburg
BYE
9
BYE
1
Loch Raven
BYE
10
Final
Details
4
Pikesville
12
5
Western Tech & Environmental Science
9
11
BYE
3
Carver A&T
BYE
12
BYE
2
Chesapeake
BYE
13
BYE
14
BYE
15
BYE
16
BYE
17
BYE
1
Patuxent
BYE
18
BYE
4
Lackey
BYE
19
BYE
3
McDonough
BYE
20
BYE
2
Southern
BYE
21
BYE
1
CMIT North
BYE
22
BYE
23
BYE
24
BYE
2
Gwynn Park
BYE
25
BYE
1
Fallston
BYE
26
BYE
4
Patterson Mill
BYE
27
BYE
3
Havre de Grace
BYE
28
BYE
2
Harford Tech
BYE
29
BYE
1
Perryville
BYE
30
Final
Details
4
North East
19
5
Cambridge-South Dorchester
8
31
Final
Details
3
Rising Sun
1
6
Kent County
0
32
BYE
2
Bohemia Manor
BYE
33
BYE
1
South Carroll
BYE
34
Final
Details
2
Francis Scott Key
8
3
Liberty
16
35
Final
Details
1
Boonsboro
24
4
Brunswick
1
36
Final
Details
2
Smithsburg
16
3
Catoctin
10
37
Final
Details
1
Loch Raven
18
4
Pikesville
6
38
Final
Details
2
Chesapeake
5
3
Carver A&T
28
39
BYE
40
BYE
41
Final
Details
1
Patuxent
22
4
Lackey
6
42
Final
Details
2
Southern
18
3
McDonough
6
43
BYE
1
CMIT North
BYE
44
BYE
2
Gwynn Park
BYE
45
Final
Details
1
Fallston
19
4
Patterson Mill
3
46
Final
Details
2
Harford Tech
17
3
Havre de Grace
6
47
Final
Details
1
Perryville
13
4
North East
8
48
Final
Details
2
Bohemia Manor
8
3
Rising Sun
13
49
Final
Details
1
South Carroll
7
3
Liberty
17
50
Final
Details
1
Boonsboro
13
2
Smithsburg
8
51
Final
Details
1
Loch Raven
23
3
Carver A&T
15
52
BYE
53
Final
Details
1
Patuxent
11
2
Southern
19
54
Final
Details
1
CMIT North
15
2
Gwynn Park
4
55
Final
Details
1
Fallston
17
2
Harford Tech
11
56
Final
Details
1
Perryville
12
3
Rising Sun
8
57
BYE
1
Fallston
BYE
58
Final
Details
4
Boonsboro
15
5
Perryville
6
59
Final
Details
3
CMIT North
0
6
Liberty
23
60
Final
Details
2
Loch Raven
6
7
Southern
18
61
Final
Details
1
Fallston
16
4
Boonsboro
0
62
Final
Details
6
Liberty
18
7
Southern
7
63
Final
Details
1
Fallston
4
6
Liberty
9
Lower number seed is the home team.