North Oconee girls basketball SG Callie Jackson voted SBLive’s Georgia High School Athlete of the Week

Congratulations to North Oconee girls basketball shooting guard Callie Jackson for being voted SBLive’s Georgia High School Athlete of the Week for Dec. 27-Jan. 2!

The senior shined in a matchup vs. Rutherford with 24 points, four rebounds and three assists. 

Jackson received 49% of the vote, beating out Harrison’s Anna Gernatt who finished second with 36.32%. Mount Vernon’s AJ Patterson finished third with 8.3% and East Hall’s CJ Agborsangaya finished fourth with 5.8%. There were over 66,000 votes tallied this week! 

If you would like to nominate an athlete, please email athleteoftheweek@scorebooklive.com or message us on Twitter or Instagram at @sblivega.

Here are the other athletes who were nominated for Dec. 27-Jan. 2:

Sophie Smith, Denmark girls basketball

Smith stuffed the stat sheet with 24 points, three rebounds, 10 assists and five steals in a win over Tampa Prep (Florida). 

Caleb Henson, Woodland boys wrestling 

With his win in the Knockout X-Mas Classic, Henson became the second-ever four-time champion. 

Anna Gernatt, Harrison girls basketball

Gernatt’s double-double of 22 points and 10 boards helped Harrison take down East Coweta. Gernatt also had two blocks. 

Brigham Rogers, Blessed Trinity boys basketball

Rogers took home tourney MVP and dropped 23 points, 12 rebounds, three assists and three blocks in the championship game. 

Kami Young, Pebblebrook boys basketball

Young had 28 points and seven rebounds in Pebblebrook’s dismantling of Windsor Forest. 

Carley Haban, Rabun County girls basketball

Haban dropped a team-high 18 points with three triples and added five rebounds. 

D’ante Bass, Windsor Forest boys basketball

Bass was phenomenal in a win over Kell, scoring 25 points and grabbing 13 boards, and he scored 21 of those points in the second half to ensure the comeback victory. 

Jameel Rideout, Berkmar boys basketball

Rideout did it all in a 71-70 Arby’s Classic win over Dorman (South Carolina), with 19 points, seven rebounds and seven assists. 

Britiya Curtis, Calhoun girls basketball

Curtis scored 24 points vs. Cass, which gave her 1,000 points in her varsity career. 

Jacob Silka, Cherokee boys wrestling

Silka took home first place at the Hook’em Invitational and also earned most outstanding wrestler. 

CJ Agborsangaya, East Hall boys basketball

Agborsangaya dropped 16 points and grabbed nine boards in East Hall’s victory over Gainesville to get the win and  tourney MVP. 

Sydney Bolden, Loganville girls basketball

Bolden was feeling it in a win over Dacula, as she led all scorers with 36 points. 

Kaleb Banks, Fayette County boys basketball

Banks scored 34 points and was the driving force in a victory over Cumberland Christian. 

Aidan Hadaway, Lafayette boys basketball 

Hadaway dropped a game-high 28 points as Lafayette easily breezed by Chattanooga Central. 

Dylan Galloway, Gilmer boys wrestling

Galloway earned his 100th varsity win and is 31-1 on the season. 

Brandon Perez, Villa Rica boys wrestling 

Perez came in first in the ALX Invitational. 

AJ Patterson, Mount Vernon boys basketball

Patterson flirted with a triple-double with 16 points, 10 boards and seven assists, but his most important contribution was the game-saving block. 

Jada Peterson, Kell girls basketball 

Peterson was on fire with a game-high 29 points to help assist in the blowout of the week as Kell took down Shiloh 78-17. 

Diana Collins, Brookwood girls basketball

Collins was named MVP of the Deep South Classic after averaging 21.5 points, 5.5 rebounds, 1.5 assists and 4.0 steals.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: