Arkansas state tennis championships recap

By Jeff Halpern

Arkansas recently held its high school state tennis championships and below is a list of the top boys and girls during the season.

The following teams won state championships with their winning scores. Class 6A boys went to Fayetteville (9); girls, Bentonville West (11). Class 5A boys and girls went to Jonesboro, with the boys finishing first with 16 points and the girls with 18 points. Class 4A boys and girls titles were won by Pulaski Academy with 20 points for the boys and 13 points for the girls; Class 3A boys went to Episcopal Collegiate and Haas Hall-Fayetteville (9) and the girls went to Haas Hall, Fayetteville (12). Class 2A boys and girls went to Parkers Chapel with the boys finishing with 8 points and the girls with 13.

Listed below are the top players in the state based on their performances in the state tournament and the overall tournament.

BOYS

Singles

Noah Becker, Pulaski Academy

Becker won the state overall title with a 6-1, 6-2 victory over Joe Patton of Jonesboro and the Class 4A title with a 6-1, 6-0 victory over Ethan Ethan Basca of Valley View.

Jacob Nordan, Fayetteville

Nordin won the Class 6A title with a 7-5, 6-3 victory over Carter Swope of Springdale Har-Ber and advanced to the semifinals in the state overall tournament before losing to Joe Patton of Jonesboro.

Joe Patton, Jonesboro

Patton won the Class 5A title with a 7-5, 6-1 victory over Ben Hollis of Hot Springs Lakeside before falling to Noah Becker in the finals of the overall tournament.

Keeton Dassinger, Episcopal Collegiate

Dassinger defeated Savan Cashman of Haas Hall-Fayetteville, 6-1, 6-3, in the Class 3A finals before losing to Noah Becker in the second round of the overall tournament.

Jackson Dison, Parkers Chapel

Dison won the Class 2A title with a 6-0, 6-0 victory over Ben Conklin of Maumelle Charter before  losing to Savan Cashman of Haas Hall-Fayetteville in the first round of the overall tournament.

Carter Swope, Springdale Har-Ber

Swope lost to Jacob Nordin in the finals of the Class 6A tournament and to Noah Becker of Pulaski Academy in the overall tournament.

Doubles

Stefan Tudoreanu and Alex Wells, Little Rock Central

Tudoreanu and Wells won the Class 6A title with a 6-4, 2-6, 7-5 victory over Boyce Read and Santiago Aguirre of Bentonville and won the overall title with a 6-4, 7-76 victory over Ethan Richardson and Carson Fowler of Jonesboro.

Ethan Richardson and Carson Fowler, Jonesboro

Richardson and Fowler won the Class 5A title with a 6-2, 6-3 victory over William Ivy and Griffin Gully of Hot Springs Lakeside before losing in the finals of the overall tournament to Stefan Tudoreanu and Alex Wells, Little Rock Central

Nathaniel Byrd and Jake Rogers, Pulaski Academy

Byrd and Rogers defeated teammates William Harrison and Nico Duina, 6-2, 2-6, 6-1 for the Class 4A title before losing 6-4, 7-6  to Stefan Tudoreanu and Alex Wells, Little Rock Central in the semifinals of the overall tournament. 

Shawn Hudson-Seegraves and Brandon Palmer of Piggott

Hudston-Seegreaves and Palmer won the Class 3A title with a 7-5, 1-6, 6-4 victory over over Michael Ofodile and Lucas Holloway of Haas Hall-Fayetteville before falling 6-1, 6-4 to Stefan Tudoreanu and Alex Wells, Little Rock Central I the second round of the overall tournament.

Travis Gentry and Asa Carr, Westside Greers Ferry

Gentry and Carr defeated Elliott Gainey and Gavin Hensley of Conway Christian, 6-0, 2-6, 6-4 before losing 2-6, 6-2, 6-2 to Michael Ofodile and Lucas Holloway of Haas Hall-Fayetteville in the first round of the overall tournament.

Boyce Read and Santiago Aguirre, Benotnville

Read and Aguirre lost to Stefan Tudoreanu and Alex Wells of Little Rock Central in the finals of the Class 6A tournament and lost to Ethan Richardson and Carson Fowler of Jonesboro, 6-0, 6-2 in the semifinals of the overall tournament.

GIRLS

Singles

Cassie Cervantes, Bentonville West

Cervantes defeated Jenna Payne of Jonesboro for the girls overall title 6-4, 6-2 and won the Class 6A title with a 6-2, 6-1 victory over Stella de Vera of Rogers Heritage.

Jenna Payne, Jonesoboro

Payne won the Class 5A title with a 6-0, 6-0 victory over Emmory Simmons of Little Rock Parkview before losing to Cassie Cervates of Bentonville West in the state overall tournament.

Cydney Rogers, Valley View

Rogers defeated her Zayla Ware of Pulaski Robinson, 6-1, 4-6, 6-4 for the Class 4A title.

Leena Cashman, Haas Hall-Fayetteville

Cashman won the Class 3A title with a 2-6, 6-4, 6-3 victory over Naya Kessman of Haas Hall-Fayetteville before losing 7-6, 6-1 to Zayla Ware of Pulaski Robinson in the second round of the state overall tournament.

Lexa Farmer, Haas Hall-Bentonville

Farmer won the Class 2A title with a 7-6, 7-5 victory over Jenna Berry of Ridgefield Christian before losing to Bella Tan of Pulaski Academy in the first round of the overall tournament.

Zayla Ware, Joe T. Robinson

Ware lost to Cydney Rogers of Valley View in the finals of the Class 4A tournament and fell to Cassie Cervantes of Bentonville West, 7-6, 6-2 in the semifinals of the overall tournament.

Doubles

JK Bohnert and Grace Lueders, Rogers

Bohnert and Lueders won the Class 6A title with a 6-2, 6-3 victory over Khushi Patil and Caroline Lasley of Little Rock Central and defeated them again in the finals of the overall tournament 6-1, 6-1.

Lauren Guadamuz and Ella McPike, Jonesboro

Lauren Guadamuz and Ella McPike won the Class 5A title with a 6-1, 6-3 victory over teammates Anna Parker and Easton McDaniel before losing 6-4, 6-1 to JK Bohnert and Grace Lueders of Rogers in the semifinals of the overall tournament.

Julianne Angtuaco and Jaymie Angtuaco, Pulaski Academy

The sisters won the Class 4A title with a 6-3, 6-1 victory over teammates Caroline Chambers and Danna Homsi before losing to Khushi Patil and Caroline Lasley of Little Rock Central, 6-3, 6-2 in the semifinals of the overall tournament.

Brianna Phillips and Barbar Phillips, LISA Academy

The twins won the Class 3A title with a 6-2, 6-0 victory over Samantha De Luca and Taylor Lee of Episcopal Collegiate before losing 6-1, 6-2 to Lauren Guadamuz and Ella McPike of Jonesboro in the second round of the overall tournament.

Bella Frisby and Kallie Martin, Parkers Chapel

Fisby and Martin won the Class 2A title with a 7-6, 7-6 victory over Rebekah Hardy and Madison Sullivan before losing 6-0, 6-0 to Julianne Angtuaco and Jaymie Angtuaco, Pulaski Academy in the second round of the overall tournament.

Khushi Patil and Caroline Lasley, Little Rock Central

Khushi Patil and Caroline Lasley lost to JK Bohnert and Grace Lueders in the finals of the Class 6A tournament and the overall tournament.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: