Hot Springs Lakeside cross country star Dylan Dew voted SBLive’s Arkansas High School Athlete of the Week

Congratulations to Hot Springs Lakeside boys cross country star Dylan Dew for being voted SBLive’s Arkansas High School Athlete of the Week for Aug. 30-Sep. 5!

The senior finished sixth and was the top Arkansas in the Memphis (Tenn) Twilight Cross Country Classic (5,000 meters) in 15:59.13.

Drew received 37.28% of the vote, beating out Bentonville’s Trinity Hamilton who finished second with 31.94%. Centerpoint’s Josh Lawson finished third with 13.48% and Nashville’s Ethan Gunter finished fourth with 6.56%

If you would like to nominate an athlete, please email regan@scorebooklive.com or tag us on Twitter or Instagram at @sbliveark.

Here are the other athletes who were nominated for Aug. 30-Sep. 5:

David Sorg, Fort Smith Southside football

Sorg threw for 430 yards and 6 touchdowns in the Mavericks’ 54-48 loss to Greenwood. 

Ethan Gunter, Nashville football

Gunter completed 25-of-39 passes for 364 yards and 4 touchdowns in a 35-21 victory over Hope.

Bryce Perkins, Van Buren football

Perkins completed 12-of-20 passes for 333 yards in the Pointers’ 31-20 victory over Alma.

Malachi Gober, North Little Rock football

Gober completed 16-of-26 passes for 237 yards and 3 touchdowns while rushing for 77 yards in a 58-28 victory over Springdale Har-Ber.

Rykar Acebo, Jonesboro football

Acebo completed 25-of-36 passes for 287 yards and 3 touchdowns in the Hurricanes’ 47-27 loss to Cabot

Cameron Vanzant, Farmington football

Vanzant completed 15-of-23 passes for 145 yards and 2 touchdowns and rushed for 3 touchdowns in 56-27 victory over Prairie Grove.

Josh Lawson, Centerpoint football

Lawson completed 11-of-14 passes for 249 yards and 4 touchdowns in the Knights’ 35-14 victory over Murfreesboro.

Carston Poole, Prescott football

Poole threw for 205 yards and 4 touchdowns in a 50-7 victory over Gurdon.

Jack Cleveland, Pulaski Robinson football

Cleveland came off the bench to throw 3 touchdown passes including the game-winning 10-yard touchdown pass to Gkyson Wright in overtime in leading the Senators to a 47-44 victory over Maumelle in which Robinson overcame a 41-21 deficit with 11 minutes remaining.

Joe Himon, Pulaski Academy football

Himon had 376 yards in total offense, including 191 rushing with 5 touchdowns, including a 94-yard scoring run, in the Bruins’ 63-39 victory over Madison-Ridgeland, Miss.

Da’Shawn Chairs, Elkins football

Charis rushed for 208 yards on 9 carries with five touchdowns in the Elks’ 49-14 victory over Greenland.

Ardell Smith, Earle football

Smith rushed for 185 yards on 18 carries including touchdown runs of 30 and 40 yards in a 30-12 victory over Helena-West Helena Central.

Chris Gannaway, Bryant football

Gannaway rushed for 184 yards on 15 carries in the Hornets 58-7 victory over Marion.

Torrance Moore, North Little Rock football

Moore rushed for 153 yards on 15 carries and 3 touchdowns in a 58-28 victory over Springdale Har-Ber.

Isiah Sategna, Fayetteville football

Sategna caught 9 passes for 233 yards and 1 touchdown in the Bulldogs’ 48-42 loss to Owasso, Okla. It was the second consecutive game Sategna had over 200 yards in receiving.

Malachi Henry, Van Buren football

Henry caught 7 passes for 260 yards and 2 touchdowns in the Pointers’ 31-20 victory over Alma.

G’Kyson “Ky” Wright, Robinson football 

Wright passed for 64 yards and a touchdown, rushed for 29 yards and racked up 67 receiving yards with two touchdowns, including the game-winner in overtime. On defense, he had three tackles, one sack and a pass breakup. 

Conner Stacy, Alma football

Stacy caught 7 passes for 160 yards, including a 76-yard touchdown in the Airedales’ 31-20 loss to Van Buren.

Jaylin McKinney, Pulaski Academy football

McKinney caught 5 passes for 153 yards and 2 touchdowns in the Bruins’ 63-39 victory over Madison-Ridgeland, Miss. Four of his catches went for at least 21 yards.

Kennedy Phelan, Fayetteville volleyball

Phelan had 40 assists in a 28-26, 25-15, 25-12 victory over Conway on Tuesday.

Caylan Koons, Springdale Har-Ber volleyball

Koons had 33 assists and 10 digs in a 25-13, 25-21, 25-16 victory over Fort Smith Northside on Tuesday.

Trinity Hamilton, Bentonville volleyball

Hamilton had 14 kills in a 25-19, 25-20, 25-20 win over Van Buren on Tuesday.

Lilly Thompson, Bentonville volleyball

Thompson had 16 digs in a 25-19, 25-20, 25-20 win over Van Buren on Tuesday.

Toree Tiffee, Fort Smith Southside volleyball

Tiffee had 24 kills and 21 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood.

Tinsley Freeman, Fort Smith Southside volleyball

Freeman had a team-high 45 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood. 

Kennedy Meadors, Fort Smith Southside volleyball

Meadors had 42 assists and 13 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood. 

Laila Creighton, Shiloh Christian volleyball

Creighton had 31 assists, 9 digs and 3 aces in a 3-0 sweep over Prairie Grove on Tuesday and 37 assists in a 25-22, 25-15, 26-24 victory over Russellville on Monday.

Ryan Russell, Shiloh Christian volleyball

Russell had 15 kills and 2 aces in a 3-0 sweep over Prairie Grove on Tuesday and 15 kills in a 25-22, 25-15, 26-24 victory over Russellville on Monday.

Franco Verdin, Little Rock Parkview boys cross country

Verdin won the Perryville Mustang Invitational (2,500 meters) in 8:07.60.

Tian Grant, Pea Ridge boys cross country

Grant won the 1A-4A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 17:36.57

Aiden McDaniel, Bentonville boys cross country

McDaniel won’ the 5A-6A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 16:38.47.

Britt Hawkins, Valley View boys cross country

Hawkins won the White River Invitational (5,000 meters) in 18:02.01.

Darby Jones, Mansfield girls cross country

Jones won the Perryville Mustang Invitational (2,500 meters) in 10:04.20.

Emelia Erickson, Arkadelphia girls cross country

Erickson won the 1A-4A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 20:43.68.

Sophia Hinkbein, Bentonville girls cross country

Hinkbein won the 5A-6A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 19:40.35.

Kate Provence, Cedar Ridge girls cross country

Profence won the White River Invitational (5,000 meters) in 21:50.21.

Ripken Finley, Mountain Home boys golf

Finley won at Big Creek Golf & Country Club in Mountain Home with a 1-over-par 72 on Wednesday.

Landon McBride, Izard county boys golf

McBride won the nine-hole event at Cherokee Village’s North Course with a 5-over-par 41 on Tuesday and tied for first inthe nine-hole event on Thursday at Turkey Mountain Golf Course in Horesshoe Bend with a 2-over-par 39.

Denton Reiley, Izard County boys golf

Reiley finished tied for second with an 8-over-par 44 at Cherokee Village’s North Course on Tuesday and finished tied for first with a 2-over-par 39 on Thursday at Turkey Mountain Golf Course in Horseshoe Bend.

Reagan Webb, Mountain Home girls golf

Webb won with a 10-over-par 82 at Big Creek Golf & Country Club in Mountain Home on Wednesday.

Madelyn Lindsey, Flippin girls golf

Lindsey won the nine-hole event at Turkey Mountain Golf Course in Horseshoe Bend with a 47.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: