Vote now: Who should be SBLive’s Arkansas high school athlete of the week?

By Jeff Halpern

Here are the candidates for SBLive’s Arkansas high school athlete of the week for Aug. 29-Sept. 4. Read through the nominees and cast your vote. Voting will conclude Sunday at 11:59 p.m. If you would like to make a nomination in a future week, email nate@scorebooklive.com.

David Sorg, Fort Smith Southside football

Sorg threw for 430 yards and 6 touchdowns in the Mavericks’ 54-48 loss to Greenwood.

Ethan Gunter, Nashville football

Gunter completed 25-of-39 passes for 364 yards and 4 touchdowns in a 35-21 victory over Hope.

Bryce Perkins, Van Buren football

Perkins completed 12-of-20 passes for 333 yards in the Pointers’ 31-20 victory over Alma.

Malachi Gober, North Little Rock football

Gober completed 16-of-26 passes for 237 yards and 3 touchdowns while rushing for 77 yards in a 58-28 victory over Springdale Har-Ber.

Rykar Acebo, Jonesboro football

Acebo completed 25-of-36 passes for 287 yards and 3 touchdowns in the Hurricanes’ 47-27 loss to Cabot

Cameron Vanzant, Farmington football

Vanzant completed 15-of-23 passes for 145 yards and 2 touchdowns and rushed for 3 touchdowns in 56-27 victory over Prairie Grove.

Josh Lawson, Centerpoint football

Lawson completed 11-of-14 passes for 249 yards and 4 touchdowns in the Knights’ 35-14 victory over Murfreesboro.

Carston Poole, Prescott football

Poole threw for 205 yards and 4 touchdowns in a 50-7 victory over Gurdon.

Jack Cleveland, Pulaski Robinson football

Cleveland came off the bench to throw 3 touchdown passes including the game-winning 10-yard touchdown pass to Gkyson Wright in overtime in leading the Senators to a 47-44 victory over Maumelle in which Robinson overcame a 41-21 deficit with 11 minutes remaining.

Joe Himon, Pulaski Academy football

Himon had 376 yards in total offense, including 191 rushing with 5 touchdowns, including a 94-yard scoring run, in the Bruins’ 63-39 victory over Madison-Ridgeland, Miss.

Da’Shawn Chairs, Elkins football

Charis rushed for 208 yards on 9 carries with five touchdowns in the Elks’ 49-14 victory over Greenland.

Ardell Smith, Earle football

Smith rushed for 185 yards on 18 carries including touchdown runs of 30 and 40 yards in a 30-12 victory over Helena-West Helena Central.

Chris Gannaway, Bryant football

Gannaway rushed for 184 yards on 15 carries in the Hornets 58-7 victory over Marion.

Torrance Moore, North Little Rock football

Moore rushed for 153 yards on 15 carries and 3 touchdowns in a 58-28 victory over Springdale Har-Ber.

Isiah Sategna, Fayetteville football

Sategna caught 9 passes for 233 yards and 1 touchdown in the Bulldogs’ 48-42 loss to Owasso, Okla. It was the second consecutive game Sategna had over 200 yards in receiving.

Malachi Henry, Van Buren football

Henry caught 7 passes for 260 yards and 2 touchdowns in the Pointers’ 31-20 victory over Alma.

G’Kyson “Ky” Wright, Robinson football

Wright passed for 64 yards and a touchdown, rushed for 29 yards and racked up 67 receiving yards with two touchdowns, including the game-winner in overtime. On defense, he had three tackles, one sack and a pass breakup.

Conner Stacy, Alma football

Stacy caught 7 passes for 160 yards, including a 76-yard touchdown in the Airedales’ 31-20 loss to Van Buren.

Jaylin McKinney, Pulaski Academy football

McKinney caught 5 passes for 153 yards and 2 touchdowns in the Bruins’ 63-39 victory over Madison-Ridgeland, Miss. Four of his catches went for at least 21 yards.

Kennedy Phelan, Fayetteville volleyball

Phelan had 40 assists in a 28-26, 25-15, 25-12 victory over Conway on Tuesday.

Caylan Koons, Springdale Har-Ber volleyball

Koons had 33 assists and 10 digs in a 25-13, 25-21, 25-16 victory over Fort Smith Northside on Tuesday.

Trinity Hamilton, Bentonville volleyball

Hamilton had 14 kills in a 25-19, 25-20, 25-20 win over Van Buren on Tuesday.

Lilly Thompson, Bentonville volleyball

Thompson had 16 digs in a 25-19, 25-20, 25-20 win over Van Buren on Tuesday.

Toree Tiffee, Fort Smith Southside volleyball

Tiffee had 24 kills and 21 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood.

Tinsley Freeman, Fort Smith Southside volleyball

Freeman had a team-high 45 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood. 

Kennedy Meadors, Fort Smith Southside volleyball

Meadors had 42 assists and 13 digs in a 25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 19-17 loss to Greenwood. 

Laila Creighton, Shiloh Christian volleyball

Creighton had 31 assists, 9 digs and 3 aces in a 3-0 sweep over Prairie Grove on Tuesday and 37 assists in a 25-22, 25-15, 26-24 victory over Russellville on Monday.

Ryan Russell, Shiloh Christian volleyball

Russell had 15 kills and 2 aces in a 3-0 sweep over Prairie Grove on Tuesday and 15 kills in a 25-22, 25-15, 26-24 victory over Russellville on Monday.

Franco Verdin, Little Rock Parkview boys cross country

Verdin won the Perryville Mustang Invitational (2,500 meters) in 8:07.60.

Tian Grant, Pea Ridge boys cross country

Grant won the 1A-4A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 17:36.57

Aiden McDaniel, Bentonville boys cross country

McDaniel won’ the 5A-6A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 16:38.47.

Britt Hawkins, Valley View boys cross country

Hawkins won the White River Invitational (5,000 meters) in 18:02.01.

Dylan Dew, Hot Springs Lakeside boys cross country

Drew finished sixth and was the top Arkansas in the Memphis (Tenn) Twilight Cross Country Classic (5,000 meters) in 15:59.13.

Darby Jones, Mansfield girls cross country

Jones won the Perryville Mustang Invitational (2,500 meters) in 10:04.20.

Emelia Erickson, Arkadelphia girls cross country

Erickson won the 1A-4A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 20:43.68.

Sophia Hinkbein, Bentonville girls cross country

Hinkbein won the 5A-6A division of the Shiloh Saints Invitational (5,000 meters) in 19:40.35.

Kate Provence, Cedar Ridge girls cross country

Profence won the White River Invitational (5,000 meters) in 21:50.21.

Ripken Finley, Mountain Home boys golf

Finley won at Big Creek Golf & Country Club in Mountain Home with a 1-over-par 72 on Wednesday.

Landon McBride, Izard county boys golf

McBride won the nine-hole event at Cherokee Village’s North Course with a 5-over-par 41 on Tuesday and tied for first inthe nine-hole event on Thursday at Turkey Mountain Golf Course in Horesshoe Bend with a 2-over-par 39.

Denton Reiley, Izard County boys golf

Reiley finished tied for second with an 8-over-par 44 at Cherokee Village’s North Course on Tuesday and finished tied for first with a 2-over-par 39 on Thursday at Turkey Mountain Golf Course in Horseshoe Bend.

Reagan Webb, Mountain Home girls golf

Webb won with a 10-over-par 82 at Big Creek Golf & Country Club in Mountain Home on Wednesday.

Madelyn Lindsey, Flippin girls golf

Lindsey won the nine-hole event at Turkey Mountain Golf Course in Horseshoe Bend with a 47.

Thank you for joining the discussion on SBLive!

%d bloggers like this: